Rozpoczął się proces wyposażania myśliwców F-16 należących do amerykańskiej Gwardii Narodowej w radary z aktywnym skanowaniem elektronicznym AN/APG-83 SABR. Northrop Grumman poinformował, że pierwszy radar zamontowano na początku stycznia w bazie Andrews w stanie Maryland.

Mimo że F-16 należące do Gwardii Narodowej od czasu do czasu biorą udział w operacjach zagranicznych, ich głównym zadaniem jest obrona przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych. Radar AN/APG-83 SABR znacznie zwiększy możliwości bojowe samolotów. Dzięki skanowaniu elektronicznemu zastosowanemu w miejsce mechanicznego kierowania anteną pilot może wykrywać, śledzić i identyfikować większą liczbę celów z większej odległości. Dzięki temu w razie potrzeby pilot będzie mógł odpalać rakiety z większej odległości.

Zwyczajowo myśliwce należące do Gwardii Narodowej otrzymują nowinki techniczne jako ostatnie, z powodu dużego oddalenia wszystkich potencjalnych przeciwników i tym samym mniej poważnego traktowania zagrożenia atakiem powietrznym na Stany Zjednoczone. Wyjątkiem jest wyposażenie Gwardii Narodowej stanu Vermont w samoloty wielozadaniowe F-35. Pierwsze samoloty piątej generacji przekazano do 158. Skrzydła Myśliwskiego we wrześniu 2019 roku.

Zobacz też: Northrop oferuje radar SABR dla B-52

(flightglobal.com)

U.S. Air Force / Christopher Okula