W piątek 11 maja w stoczni General Dynamics Electric Boat w North Kingstown odbyła się uroczystość położenia stępki pod najnowszy uderzeniowy okręt podwodny typu Virginia. Okręt otrzyma nazwę USS Hyman G. Rickover (SSN 795) na cześć amerykańskiego admirała i ojca atomowych okrętów podwodnych.

Matką chrzestną okrętu została Darleen Greenert, żona admirała Jonathana Greenerta, który stał na czele amerykańskiej marynarki wojennej w latach 2011–2015. Tabliczka z jej inicjałami zostanie na stałe przyspawana do konstrukcji okrętu. SSN 795 będzie drugim okrętem podwodnym nazwanym imieniem admirała Rickovera. Pierwszym była jednostka typu Los Angeles, której matką chrzestną była żona admirała – Eleonore Rickover. Uczestniczyła ona także w piątkowej ceremonii.

Gdy w 1986 roku budowano pierwszego Rickovera, admirał osobiście uczestniczył w jego chrzcie (patrz zdjęcie). Tym samym stał się jedną z niewielu osób, które otrzymały „swój” okręt jeszcze za życia. W czasie służby w US Navy admirał kierował pracami przy opracowywaniu reaktora jądrowego, który mógłby stanowić napęd dla okrętów podwodnych, a następnie odegrał kluczową rolę w powstaniu Nautilusa. Został zapamiętany jako propagator bezpieczeństwa załóg atomowych okrętów podwodnych, który w tej kwestii nie uznawał żadnych kompromisów.

Pierwszy USS Hyman G. Rickover (SSN 709) był jedynym okrętem typu Los Angeles, który nie miał nazwy pochodzącej od amerykańskiego miasta. Teraz SSN 795 będzie drugim okrętem typu Virginia, którego nazwa nie pochodzi od jednego z amerykańskich stanów. Pierwszym jest SSN 785, nazwany na cześć Johna Warnera – sekretarza marynarki i wieloletniego senatora.

Zobacz też: Supertajny okręt podwodny w muzeum

(theday.com)

PH3 Joan Zopf , domena publiczna