Pakistański okręt PNS Alamgir po kilku miesiącach remontu i szkolenia załogi opuścił amerykański port wojenny w Mayport i skierował się ku nowemu portowi macierzystemu – Karaczi w Pakistanie. Ma tam dopłynąć za półtora miesiąca.

Do niedawna PNS Alamgir służył jeszcze w US Navy pod nazwą USS McInerney (FFG-8). Jest to bowiem stara fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry, która została bezpłatnie przekazana Pakistanowi latem 2010 roku. Od tego czasu okręt przechodził w stoczni remont kapitalny, który także sfinansowany został z amerykańskich środków w ramach programu Foreign Military Financing. Pomoc (okręt, remont i szkolenie załogi) wyceniono na 66 milionów dolarów.

Fregata jest uzbrojona w wyrzutnie pocisków woda-woda Harpoon, działo kalibru 76 mm, wyrzutnie torped i może przenosić dwa śmigłowce SH-60 lub podobne.

Po przybyciu do Pakistanu okręt zostanie skierowany do służby w wielonarodowych siłach zwalczających przemyt i piractwo na wodach Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego i Zatoki Adeńskiej.

Przypomnijmy, że identyczne okręty, na takich samych zasadach otrzymała także Polska Marynarka Wojenna. Chodzi oczywiście o ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko.

(defense-aerospace.com)