Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o podpisaniu 14 września umów, na których podstawie polscy żołnierze otrzymają nowy sprzęt i amunicję. Przedsiębiorstwo Rosomak z Siemianowic Śląskich dostarczy Siłom Zbrojnym sześćdziesiąt transporterów Rosomak-S przystosowanych do przewozu dwóch drużyn uzbrojonych w przenośne zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR Dual.

Spółka Mesko ze Skarżyska-Kamiennej – z którą podpisano trzy umowy – zapewni 174 tysiące sztuk amunicji kalibru 23 i 30 milimetrów, 11 tysięcy pocisków dla armatohaubic Dana kalibru 152 milimetry oraz 8 tysięcy sztuk pocisków dla haubic Goździk kalibru 122 milimetry.

– Cieszę się, że do jednostek wojskowych trafia nowy sprzęt i amunicja produkowane w zakładach należących do PGZ – powiedział Andrzej Kensbok, prezes zarządu PGZ. – Rosomaki z Siemianowic Śląskich już na stałe zagościły wśród żołnierzy, czego potwierdzeniem są kolejne umowy podpisywane dziś, tym razem na wersje specjalne pojazdów.

Wartość umowy na Rosomaki-S opiewa na ponad 105 milionów złotych. Obejmuje przebudowę bazowej wersji, wyposażenie jej w dwie przenośne wyrzutnie ppk, środki łączności zewnętrznej i wielozakresowe pokrycie maskujące Berberys. Dostawy mają być zrealizowane w latach 2021–2022. Parametry techniczne pojazdu są identyczne jak w wykorzystywanej już wersji bazowej z uwzględnieniem tak uwielbianej w naszym wojsku zdolności do pokonywania przeszkód wodnych. Do polskich żołnierzy trafi w wersji szeregowej i dowódczej.

Koszt zamówienia nabojów armatnich do armat małokalibrowych wyniesie blisko 105 milionów złotych. Dostawy zaplanowano na lata 2020–2023. Naboje trafią do pododdziałów wykorzystujących Rosomaki z systemem wieżowym OTO Melara Hitfist-30P z armatą Mk 44 Bushmaster II kalibru 30 milimetrów. Reszta amunicji będzie wykorzystywana przez holowane i samobieżne zestawy artyleryjsko-rakietowe ZUR-23-2KG Jodek-G i ZSU-23-4MP Biała.

Z kolei kontrakt na dostawę nabojów dla armatohaubic Dana wyniesie niemal 76 milionów złotych, a dla Goździków – 41,5 miliona złotych złotych. Realizacja obu umów zaplanowana została na lata 2020–2022.

– Nawet najlepsza broń bez amunicji nie spełni swojej funkcji, dlatego równie ważne jak umowy na sprzęt są te na dostarczanie amunicji – dodał Kensbok. – Nasze zakłady mają w tym zakresie kompleksową propozycję, z której Wojsko Polskie w pełni korzysta.

Zobacz też: Izrael: Wyremontowano F-16 z bazy Chacor

(informacja prasowa)