15 maja serbskie siły zbrojne przeprowadziły próbne strzelania zmodernizowanej haubicy samobieżnej 2S1 Gwozdika kalibru 122 milimetry. Testom na poligonie Pasuljanske livade, położonym opodal Ćupriji w środkowo-wschodniej Serbii, przyglądał się Aleksandar Vulin. Serbski minister obrony zauważył, że Gwozdika to system artyleryjski, który w serbskich wojskach lądowych przeżywa renesans. Podkreślił, że zgodnie z planami niektórych byłych szefów resortu ten rodzaj uzbrojenia powinno się usunąć z wyposażenia.

– Jak widać, jest to świetne narzędzie artyleryjskie, zaś modernizacja, nad którą obecnie pracujemy i której skutki mogliśmy zobaczyć, pokazuje, że Gwozdika jest niezwykle użyteczna, bardzo przydatna i będzie bardzo długo służyć naszym żołnierzom – powiedział Vulin.

Według niego zwiększony donośność haubicy i zainstalowano jeden z najnowocześniejszych systemów kierowania ogniem, który pozwala na oddanie pierwszego strzału po dwudziestu sekundach od zajęcia pozycji. Takiej samej ilości czasu potrzeba na zmianę pozycji.

– Jest znacznie wygodniejszy dla samej załogi, ma komputery balistyczne, które są w stanie znaleźć cel, wykonać odpowiednie obliczenia i zniszczyć obiekt bez konieczności bezpośredniego zaangażowania żołnierzy – podkreślił minister Vulin.

Komputer balistyczny pozwalana na strzelanie w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), w którym pociski wystrzelone różnymi trajektoriami uderzają w obszar celu jednocześnie. Nenad Miloradović, podsekretarz stanu do spraw zasobów materiałowych w serbskim ministerstwie obrony, powiedział, że Gwozdika zdolna jest do wystrzelenia czterech pocisków w tym trybie. Zakłada się, że finalnie haubica osiągnie zdolności do oddania sześciu strzałów, co będzie oznaczać jeden system artyleryjski będzie mógł zastąpić całą baterię.

Miloradović zapewnił też, że do końca roku zakończy się proces modernizacji i rozpocznie się wstępne wyposażanie jednostek artyleryjskich wojsk lądowych w nowe uzbrojenie. Nie określił jednak liczby, które podlegać będą modernizacji.

W służbie serbskich wojsk lądowych są siedemdziesiąt dwie haubice samobieżne 2S1 Gwozdika, tworzące cztery bataliony artylerii (po cztery kompanie). W rezerwie jest ponadto dziewięć systemów artyleryjskich tego typu.

Zobacz też: Kosowo odebrało dwadzieścia cztery HMMWV

(militaryleak.com)

Srđan Popović, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported