Spółka Rosomak S.A. po raz pierwszy publicznie pokazała kołowy transporter opancerzony Rosomak w wersji wozu dowodzenia. Być może jednak „publicznie” to określenie na wyrost, gdyż pojazd owiany był wielką tajemnicą z uwagi na klauzulę tajności, toteż informacje dostępne dla zwykłego śmiertelnika były znacznie okrojone.

Wiadomo jednak, iż wóz powstał na mocy umowy zawartej 9 marca 2018 roku przez Inspektorat Uzbrojenia i zakłady Rosomak S.A. Wartość kontraktu wyniesie 80 milionów złotych. Ten wariant Rosomaka zbudowano na bazie wozu ewakuacji medycznej z myślą o dowodzeniu na szczeblu batalionu. W myśl umowy siemianowickie zakłady zbudują siedem pojazdów w wersji wozu dowodzenia dla dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód z Elbląga.

W pojeździe zabudowano dużą liczbę urządzeń teleinformatycznych dostarczonych i zintegrowanych przez WB Electronics. Systemem operacyjnym jest Windows. Wiadomo również, że przedział operacyjny z tyłu pojazdu jest klimatyzowany i zapewnia miejsce pracy dla czterech żołnierzy. Ponadto pojazd spełnia wymogi NATO-wskie w sprawie ochrony informacji i zbudowany jest w zgodzie ze standardami klauzuli NATO Secret, polskiego odpowiednika klauzuli tajne.

Według najświeższych informacji skonstruowano już wszystkie egzemplarze pierwszej transzy, zaś trzy z nich poddawane są testom. Dostawy do odbiorcy powinny być zrealizowane w czwartym kwartale bieżącego roku.

Poza wozem dowodzenia na ekspozycji pojawiły się już tradycyjnie Rosomaki w innych wersjach, w tym zarządzania walką i transportu dwóch drużyn uzbrojonych w przenośne zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.


Rosomak w wersji wozu dowodzenia

W nowym Rosomaku zastosowano podwyższone podwozie, aby zapewnić komfort pracy siedmiu osób: kierowcy, dowódcy, operatora i czterech funkcyjnych. Parametry techniczne są takie same jak w przypadku pozostałych Rosomaków. Nowy wariant różni się zwiększonym bezpieczeństwem i komfortem pracy na stanowiskach dowodzenia. W tym celu zamontowano fotele wyposażono w czteropunktowe pasy bezpieczeństwa, system przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy, dodatkowy system ogrzewania i klimatyzacji. Sprzęt teleinformatyczny uzupełniono urządzeniami peryferyjnymi, w tym antenami polowymi i piętnastometrowym masztem rozkładanym półautomatycznie dla zestawu anten radiostacji UKF.


Rosomak w wersji wozu dowodzenia i reszta stada

Wóz dowodzenia ma umożliwić kierowanie i dowodzenie w ruchu i podczas postoju. Ma zapewnić wymianę informację z jednostkami podległymi i współdziałającymi. Na kieleckiej wystawie był pokryty wielozakresowym pokryciem maskującym (WPM) Berberys.


BMS Rosomak jest system zarządzania walką przeznaczonym dla batalionów (kompanii, drużyn) wyposażonych w Rosomaki. Ma być kręgosłupem architektury wymiany danych w polskich Wojskach Lądowych. Wchodzi w skład Wieloszczeblowego Zintegrowanego Sytemu Wspomagania Dowodzenia i Kierowania Walką Wojsk Lądowych (obok niego istnieją podsystemy: Wierzba i Tytan; pierwszy jest systemem dla różnych poziomów od dowództwa po batalion, drugi zaś – dla drużyny spieszonej).


Kołowy transporter opancerzony Rosomak M-3 zaprojektowano do transportu środków materiałowych i sprzętu oraz żołnierzy w pełnym wyekwipowaniu. Dysponuje lekkim uzbrojeniem pozwalającym głównie na niszczenie celów słabiej opancerzonych. Może to być karabin maszynowy UKM 2000C kalibru 7,62 milimetra, wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra lub granatnik automatyczny Mk 19 kalibru 40 milimetrów.


Moździerz samobieżny Rak kalibru 120 milimetrów przeznaczony jest do rażenia wroga ogniem półpośrednim, pośrednim i na wprost obiektów przeciwnika. Przy użyciu amunicji specjalnej może realizować zadania w zakresie świetlnego i dymnego zabezpieczania działań, takich jak maskowanie manewrów pododdziałów czy wskazywanie celów.


Rosomak-S przeznaczony jest do transportu dwóch drużyn uzbrojonych w przenośne zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.


Trenażer polowy przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike to sprzęt do szkolenia ich operatorów. Trenażerów używa się w warunkach poligonowych i na przykoszarowych placach ćwiczeń. Sekwencja działań polowego urządzenia treningowego obejmuje wykorzystanie i ustalenie pozycji celu za pomocą systemów optycznych lub celownika termowizyjnego, zespołu sterującego, przełączanie na obraz z głowicy naprowadzającej, namierzenie celu przed odpaleniem pocisku i naciskanie przyrządu odpalania.


W skład trenażera polowego wchodzi kilka podsystemów, w tym wyrzutnia z pociskiem szkolnym, zespół zasilania zewnętrznego, butla ciśnieniowa i urządzenie rejestrujące.


Rosomak z wieżą Hitfist-30 uzbrojony jest w armatę ATK Bushamster Mk 44 kalibru 30 milimetrów, karabin maszynowy UKM 2000C kalibru 7,62 milimetra i sześć wyrzutni granatów dymnych.

Zobacz też: MSPO: Premiera Warmate 2

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl