Zestaw klocków Lego pozwalający zbudować Ospreya został wycofany ze sprzedaży przez producenta. Powodem jest protest i petycja ze strony niemieckiej organizacji pacyfistycznej Deutsche Friedensgesellschaft – Vereinigte KriegsdienstgegnerInnen (DFG-VK).

Lego od początku działalności kierowało się niepisaną zasadą, że nie wypuszcza zestawów klocków wiernie odwzorowujących uzbrojenie z czasów najnowszych. Dlatego z klocków w jakiś sposób związanych z wojną czy wojskiem można kupić jedynie takie o rycerzach, piratach lub o tematyce fantasy i science-fiction. Celem jest unikanie realistycznego uzbrojenia, które dzieci mogą rozpoznawać, oglądając wiadomości z różnych punktów zapalnych na świecie. Ponadto marka Lego nie chce być nawet przypadkowo kojarzona poglądami gloryfikującymi wojnę, przemoc i zachowania nieetyczne.

W kwestii Ospreya firma przyznała, że naruszyła własne zasady. Chociaż zestaw klocków Lego Technic numer 42113 pozwala zbudować V-22 w hipotetycznej wersji poszukiwawczo-ratunkowej służącej ratowaniu życia, w chwili obecnej Osprey jest używany wyłącznie przez siły zbrojne. W związku z przytoczoną wcześniej zasadą zdecydowano się na wycofanie tego zestawu ze sprzedaży.

Reakcja duńskiej firmy przerosła oczekiwania autorów petycji „Love Bricks! Hate War!”. DFG-VK wzywała jedynie do tego, aby w przyszłości Lego nie wchodziło w kooperacje z przemysłem zbrojeniowym (na pudełku są loga Bella i Boeinga) i aby w przyszłości nie produkowało podobnych zestawów klocków ze współczesnym uzbrojeniem. Organizacja w petycji wskazywała, że Ospreye były i są używane w licznych konfliktach zbrojnych. Do tej pory jedynymi użytkownikami różnych wersji V-22 były amerykańskie siły zbrojne, a ostatnio pierwsze egzemplarze dostarczono Japonii.

Premierę tego zestawu klocków zaplanowano na 1 sierpnia, ale wiele opakowań trafiło do sklepów już wcześniej. Część została sprzedana. W przyszłości ich posiadacze mogą na nich nieźle zarobić, bo unikalne zestawy klocków Lego z przeszłości osiągają ceny dochodzące do kilku tysięcy dolarów.

Zobacz też: Berliński sklep wycofuje czołgi z klocków firmy Cobi

(military.com)

US Marine Corps / Cpl. Tyler S. Giguere