Bazujące na Okinawie MV-22 Ospreye amerykańskiej piechoty morskiej zostały skierowane do dostarczania pomocy ofiarom trzęsienia ziemi, które w ubiegłym tygodniu nawiedziło japońską wyspę Kiusiu. Akcja ma służyć także ociepleniu wizerunku kontrowersyjnych maszyn.

Pierwsza misja w wykonaniu pary MV-22 z bazy Futenma odbyła się dzisiaj, a jej celem było miasto Minamisao, które w wyniku trzęsienia i wywołanego nim osunięcia ziemi zostało odcięte od świata. Ospreye oprócz wody, żywności i medykamentów dostarczyły jeszcze namioty i przenośne toalety. Amerykańscy i japońscy wojskowi bardzo pozytywnie ocenili przebieg akcji, i szykują się do kolejnych.

Ospreye znalazły się w Japonii na cenzurowanym po licznych wypadkach z ich udziałem. Pomimo protestów mieszkańców, rząd w Tokio wyraził zgodę na stacjonowanie MV-22 na terenie Japonii. Obecnie w bazie Futenma stacjonują dwadzieścia cztery takie maszyny. Ponadto w ubiegłym roku japoński rząd zatwierdził zakup pierwszych pięciu Ospreyów. Lądowe Siły Samoobrony mają otrzymać łącznie siedemnaście V-22.

(abcnews.go.com, kyodonews.jp, fot.Peter Gronemann na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic via Wikimedia Commons)

Peter Gronemann na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic