Grupa WB w kooperacji ze spółką Bruisertech z Republiki Południowej Afryki pokazała na XXIX MSPO wielozadaniowy wóz bojowy Combatmate, dla którego bazą jest opancerzony pojazd minoodporny Bruiser 212. Combatmate jest wyrazem ambicji afrykańskiej spółki, która zamierza wejść na rynek europejski i proponować pojazd jako nosiciel różnych systemów uzbrojenia.

Bazowy Bruiser 212 w konfiguracji KTO waży 10 ton, ma 3 tony ładowności, obsługiwany jest przez dwuosobową załogę, a w przedziale transportowym znajduje się miejsce dla maksymalnie dziesięciu żołnierzy. Napędzany jest sześciocylindrowym silnikiem wysokoprężnym Cummins o mocy 268 kilowatów i momencie obrotowym 1100 niutonometrów. Rozpędza się do 140 kilometrów na godzinę na drodze utwardzonej, a z pełnym zapasem paliwa jest w stanie przejechać około 1750 kilometrów. Pojazd ma 5,9 metra długości, 2,5 metra szerokości, 2,7 metra wysokości (w przypadku montażu ZSU-03 wartość ta wzrasta do 3,1 metra), a prześwit wynosi 0,42 metra.

Według deklaracji kooperantów pojazd będzie oferowany w wersji rozpoznawczej, nie tylko dla wojska, ale także dla innych służb mundurowych. Grupa WB zapewnia, że Combatmate jest platformą modułową, która może być łatwo adaptowana do potrzeb różnych użytkowników. Pojazd będzie występował również jako nośnik systemów bezzałogowych. W wozie zabudowano system komunikacji pojazdowej Fonet, system zarządzania polem walki Topaz oraz systemy łączności radiowej Comp@n i Perad.

W przestrzeni transportowej zmieści się dziesięciu żołnierzy.Combatmate wyposażony został w stabilizowaną zdalnie sterowaną stację uzbrojenia Arex ZSU-03 z karabinem maszynowym M2HB kalibru 12,7 milimetra i czterema wyrzutnikami granatów dymnych i wielorazowe wyrzutnie amunicji krążącej Warmate-TL (Tube Launch).

ZSU-03 to moduł o wymiarach 1,64 × 0,92 × 0,63 metra i masie własnej 203 kilogramów. Po zainstalowaniu karabinu maszynowego M2HB masa wzrasta do 243 kilogramów. Uzbrojenie pozwala prowadzić ogień dookolnie i w elewacji od –10 do +50 stopni. W module zabudowano dwie kamery: kolorową dzienną o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli z czujnikiem CMOS 1/3” i termiczną o rozdzielczości 640 × 480 pikseli z niechłodzonym czujnikiem bolometrycznym FPA, a także dalmierz laserowy o długości wiązki 1,54 mikrometra i zasięgu 50–4000 metrów.

ZSU-03 to dzieło polskich inżynierów Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX z Gdyni. Mma nadawać się do integracji z każdym typem pojazdu opancerzonego.

Warmate TL jest zamontowana w wyrzutni, która ułatwia transport oraz pozwala maksymalne skrócić czas potrzebny na reakcję i posłanie bezzałogowca w powietrze. Rozłożenie UAV-a odbywa się automatycznie podczas startu. Wersje bojowe Warmate’ów mogą być uzbrajane w różne rodzaje głowic: odłamkowo-burzącą HE, kumulacyjną HEAT, termobaryczną FAE lub rozpoznawczą, zależnie od rodzaju celu lub wykonywanej misji.

Ukraina potencjalnym nabywcą?

Pojawia się pytanie, komu pojazd będzie oferowany w pierwszej kolejności. Jako pierwsza na myśl przychodzi Ukraina, której granice są w ciągłym niebezpieczeństwie, zaś początek tego roku udowodnił, że próżno oczekiwać normalizacji stosunków z Rosją. Dużą rolę odgrywać będzie więc potrzeba operacyjna, a sukcesy amunicji krążącej choćby w Górskim Karabachu czynią ten rodzaj uzbrojenia bardziej atrakcyjnym.Za tym, że oba podmioty mogą rozpocząć rozmowy z Kijowem, przemawia historia i niedawno podpisany kolejny kontrakt eksportowy. Choć nie ujawniono tożsamości klienta, bardzo możliwe, że są nim właśnie ukraińskie siły zbrojne. Kontrakt dotyczy najnowszej odmiany amunicji krążącej Warmate 3.0, dostosowanej do współdziałania w ramach roju i prowadzenia ataków wielokierunkowych. Wprowadzono też inne zmiany, między innymi zwiększono zasięg łącza radiowego, co przełożyło się na wydłużenie zasięgu operacyjnego, i zastosowano napęd o niższej sygnaturze akustycznej. Warmate 3.0 ma możliwość automatycznego złożenia łopat śmigła w terminalnej fazie ataku.

Warmate TL.

Pierwszą umowę eksportową podpisano w Ukraińcami podczas MSPO w 2017 roku. Amunicja krążąca Warmate trafiła też do Turcji i krajów Bliskiego Wschodu. W kwietniu WB podpisała z australijskim przedsiębiorstwem Cablex umowę na dystrybucję systemu w Australii i jego integrację. Dzięki tym umowom pierwszej połowie 2022 roku liczba zamówionych Warmate’ów powinna przekroczyć tysiąc. W polskim wojsku amunicja krążąca tego typu znajduje się na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej pod nazwą… Inteligentny System Kierowany do Rażenia Celów (ISKdRC) Warmate 1.

Komunikaty spółki z Ożarowa Mazowieckiego mówią, że tajemniczy kontrahent, z którym zawarto najnowszą umowę, posiada nawet kilkaset egzemplarzy amunicji krążącej Warmate. Przy takiej skali użytkownik będzie potrzebować nosiciela, który pomoże lepiej wykorzystywać potencjał Warmate’ów. Combatmate ma nadzieję wypełnić tę niszę.

Zobacz też: MSPO 2021: Bezzałogowy Bizon proponowany Siłom Zbrojnym

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl