Rada Obrony Narodowej Litwy wyraziła zgodę na pozyskanie czołgów podstawowych Leopard 2. Do tamtejszych sił zbrojnych trafią prawdopodobnie pięćdziesiąt cztery wozy pancerne w wersji A8. Podjęta decyzja nie tylko potencjalnie rozszerza grono użytkowników tego czołgu, ale także sprawia, że wreszcie mają ziścić się plany Wilna dotyczące utworzenia batalionu pancernego. O rozmowach ze stroną niemiecką informowano jeszcze w lipcu 2023 roku.

– Naszym zamiarem jest utworzenie batalionu czołgów, ale wiele będzie zależeć od warunków, na przykład uzgodnionej ceny – powiedział minister obrony Arvydas Anušauskas. – Nie mogę więc jeszcze podawać żadnych szczegółów.

Interpretując słowa szefa resortu, należy stwierdzić, że szczegółów do podania wcale nie ma. Wilno zagrało wyprzedzająco i pod publikę. Wiemy tyle, że wojska pancerne otrzymają fabrycznie nowe Leopardy 2, które pozwolą na utworzenie własnych wojsk pancernych. Reszta jest in statu nascendi.– Najbardziej wydajnym pojazdem pancernym, spełniającym wszystkie kryteria przez nas pożądane, jest niemiecki czołg Leopard – powiedział Kęstutis Budrys, doradca prezydenta Litwy.

Nie podjęto decyzji w sprawie liczby zakupionych pojazdów ani o środkach na ten cel. Poza samym wyborem producenta nie wiemy praktycznie niczego. Nawet wersja jest nieokreślona, ale w obecnym układzie trudno myśleć, że będzie to coś mniej niż A8. Nie przedstawiono również harmonogramu dostaw. Warto przypomnieć, że czołgi niemieckiej proweniencji dla Norwegii czy dla Włoch będą gotowe dopiero pod koniec dekady. W tym czasie należy się spodziewać Leopardów 2A8 dla Litwinów. Według informacji z grudnia postępują również niemiecko-czeskie negocjacje.

Lauryn Kasčiūnas, przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Sejmu, podał do wiadomości publicznej, że wpływ na podjętą decyzję miały perspektywy współpracy z 42. Brygadą Pancerną niemieckich wojsk lądowych. Niemcy zobowiązały się do stałego rozmieszczenia na Litwie brygady liczącej około 4800 żołnierzy do 2027 roku. Będzie to pierwsze stałe rozmieszczenie wojsk niemieckich za granicą od czasu drugiej wojny światowej.Nowo utworzony batalion pancerny wejdzie w skład planowanej dywizji zmechanizowanej wojsk lądowych. Pełną gotowość operacyjną osiągnie ona w 2030 roku. Jej trzonem będzie Brygada Piechoty Zmechanizowanej Geležinis Vilkas, Brygada Piechoty Žemaitija i rezerwowa Brygada Lekkiej Piechoty Aukštaitija. Dywizja licząca około 17,5 tysiąca żołnierzy będzie mieć swoje lotnictwo i wojska specjalne.

W najbliższej przyszłości rozpoczną się negocjacje między Wilnem a Berlinem, w ich w czasie wyklaruje się liczba czołgów, na które Litwini będą mogli sobie pozwolić. Wybór Leoparda 2 przez naszych sąsiadów nie może dziwić. Od dawna są wierni niemieckiej technice, wcześniej pozyskali armatohaubice samobieżne Panzerhaubitze 2000 i kołowe transportery opancerzone Boxer noszące lokalne oznaczenie Vilkas.

Zobacz też: Ekwador i Boliwia szukają nowych samolotów bojowych. Czy kiedykolwiek je znajdą?

Fric.matej, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International