Litewskie ministerstwo obrony poinformowało 9 lipca o przekazaniu dwóch pierwszych kołowych transporterów opancerzonych Vilkas Brygadzie Piechoty Zmechanizowanej „Żelazny Wilk”. Są to pojazdy, które dotarły na Litwę 25 czerwca.

– Obecnie jest to jeden z najbardziej ambitnych projektów modernizacji litewskich sił zbrojnych, który poprawi bezpieczeństwo państwa w ciągu najbliższych kilku dekad – powiedział litewski minister obrony narodowej Raimundas Karoblis.

Przez ostatnie dwanaście miesięcy odebrane wczoraj dwa litewskie Boxery przechodziły próby odbiorcze i kwalifikacyjne na poligonach w Niemczech i Holandii. Podczas ceremonii przekazania poinformowano o rozpoczęciu produkcji seryjnej wozów. Według harmonogramu w tym roku na Litwę dotrze jeszcze trzynaście egzemplarzy.

Pojazdy zasilą pododdziały Brygady Piechoty Zmotoryzowanej „Żelazny Wilk”: batalion ułanów imienia Wielkiej Księżniczki Birutė i batalion piechoty zmotoryzowanej imienia Wielkiego Księcia Olgierda Giedyminowica. Zrealizowanie całości dostaw – osiemdziesięciu czterech kołowych bojowych wozów piechoty i czterech wozów dowodzenia – ma nastąpić do 2021 roku.

Do tej pory Wilno odebrało dwa inne pojazdy, które trafiły do Kowna i służyły do szkolenia kierowców podczas kursów rozpoczętych w 2018 roku.

Zobacz też: Litwa zamówiła 200 L-ATV

(army-technology.com, lrytas.lt)

Litewskie ministerstwo obrony