Litewskie ministerstwo obrony poinformowało o podjęciu ostatecznej decyzji w sprawie pozyskania 200 opancerzonych samochodów terenowych L-ATV produkowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwo Oshkosh Defense z Winsconsin. Wilno wystosowało już oficjalny wniosek w tej sprawie, zaś litewski rząd optymistycznie zapatruje się na negocjacje z Amerykanami, które mają się zakończyć już w przyszłym roku.

– Partnerstwo Stanów Zjednoczonych i Litwy jest coraz silniejsze – powiedział wiceminister obrony Litwy Giedrimas Jeglinskas podczas spotkania w ambasadzie amerykańskiej w Wilnie z Ellen Lord, zastępcą sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych do spraw zakupów uzbrojenia i podtrzymywania zdolności obronnych.

Obecnie szacuje się, że koszt pozyskania pojazdów wyniesie 142 miliony dolarów, co oznacza, że będzie to cena większa, niż zakładano wcześniej. Wilno chciało podpisać porozumienie już w 2019 roku, ale rzeczywistość zweryfikowała te założenia. Litwini liczą, że wszystkie pojazdu trafią do odbiorcy w latach 2020–2023.

Litwa pojazdami zainteresowana jest od listopada 2017 roku. Kilka miesięcy później litewski wiceminister Jeglinskas gościł w Wielkiej Brytanii, gdzie obserwował testy pojazdów L-ATV na poligonie w Bedfordzie.

L-ATV w jednostkach sił zbrojnych Litwy staną się naturalnymi następcami wozów HMMWV i Toyota Land Cruiser 200. Prawdopodobnie trafią też do pododdziałów brygady zmechanizowanej „Żelazny Wilk”. Używane będą również przez kontyngenty wojsk litewskich biorące udział w misjach zagranicznych. Pozyskanie tych samochodów stanie się drugim największym zakupem litewskiego ministerstwa obrony, gdyż wcześniej pozyskano osiemdziesiąt osiem Boxerów.

Zobacz też: Testy Vilkasów w Niemczech

(defenseworld.net, army-technology.com)

Oshkosh Defense, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0