O części zagranicznego sprzętu pokazanego w ramach tegorocznego MSPO w Kielcach pisaliśmy już w artykule o Stanach Zjednoczonych jako kraju wiodącym kieleckiego salonu. Wśród wystawców z innych krajów ciekawie przedstawiała się propozycja holdingu przemysłowego Czechoslovak Group A.S., w którego skład wchodzą między innymi Tatra, Excalibur Army i MSM Group. Oprócz pojazdu opancerzonego Patriot II, któremu poświecimy trochę osobny tekst, Czesi przedstawili kabinę w programie modyfikacji haubicy samobieżnej Dana czy opancerzoną przyczepę wojskową FAST II.

W halach wystawienniczych pojawiła się także skromna reprezentacja koncernów ukraińskich i tureckich, które zajęły miejsca obok siebie i przywiozły dobrze znane konstrukcje, między innymi model bezzałogowego statku latającego Anka, samolotu Hürkuş, śmigłowca T-129 ATAK, systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych Skif, bezzałogowego pojazdu lądowego Scorpio czy stacji radiolokacyjnych.

Jak zawsze na kieleckich targach można było zapoznać się z szeroką ofertą różnego typu pocisków, między innymi Brimstone czy Vulcano. Zadebiutował jednosilnikowy śmigłowiec lekki Bell 407GXi (na zdjęciu powyżej). Trzy maszyny tego typu zamówiła w lutym Komenda Główna Policji.

Poniżej przegląd najbardziej interesujących propozycji zagranicznych producentów.


Koncern Rheinmetall Defence zaprezentował ciężki ciągnik siodłowy TGS 03M, przeznaczony do transportu pojazdów wojskowych i czołgów podstawowych. Wyciągarki o sile uciągu 400 kiloniutonów pozwalają na załadunek i rozładunek czołgów i innych pojazdów o masie do 70 ton. W kabinie mogą zmieścić się trzy osoby, a gdy usunie się miejsca do spania, będzie można zainstalować trzy dodatkowe siedzenia. Napędzany jest silnikiem dieslowskim MAN D2676 V8 CR o mocy 540 koni mechanicznych.


Propozycja modernizacji haubicy samobieżnej Dana kalibru 152 milimetrów. Czesi proponują między innymi nową kabinę z nowym typem deski rozdzielczej, ergonomicznymi siedzeniami, większymi włazami oraz nowym systemem obserwacji dookólnej z kamerami i nowym oświetleniem LED. Do tego wprowadzono oświetlenie drogowe z funkcją blackout. Ponadto wyposażono ją w wewnętrzną izolację termiczną i przeciwdźwiękową, a kierowca ma do dyspozycji duże lusterka wsteczne. Modernizacja Dany była już wcześniej szerzej opisywana w naszym serwisie: Zmodernizowana armatohaubica Dana-M1 CZ.


Wojskowa terenowa dwuosiowa przyczepa Fast II, przygotowana do współpracy z ciężarówkami z systemem niezależnego zawieszenia kół (Tatra, Oshkosh czy Volat/MZKT). Ma centralną rurę nośną bez elementów układu przeniesienia napędu i niezależnie zawieszone półosie wahliwe. Według producenta charakteryzuje się dużą mobilnością w wymagającym terenie, nie ograniczając mobilności i prędkości pojazdu, do którego jest doczepiona. Ładowność przyczepy to 13 ton, masa własna – 5 ton, dopuszczalna masa całkowita – 18 ton. Stosunek ładowności do masy własnej wynosi 3:1.


Wieża Hitfact Mk II, specjalnie opracowywana dla kołowego bojowego wozu piechoty Centauro 2, może być zintegrowana z innymi pojazdami. Z nią zaś można zintegrować armatę gwintowaną kalibru 105 lub gładkolufową kalibru 120 milimetrów. Obie mają hamulec wylotowy, osłonę termoizolacyjną, przedmuchiwacz i system pomiaru prędkości wylotowej pocisku. Po lewej stronie armaty znajduje się sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Licencję na jej produkcję pozyskał południowokoreański koncern Doosan DST. Uzbrojona w armatę 105 milimetrów proponowana jest dla czołgu lekkiego zbudowanego na bazie bojowego wozu piechoty K21. Włoskie siły zbrojne zamówiły 136 pojazdów Centauro pierwszej transzy (całkowita liczba może wzrosnąć nawet do 200).


Jednorazowa wyrzutnia pocisków przeciwpancernych Alcotán-100 (w języku hiszpańskim: sokół). Do niego dołączony jest moduł kierowania ogniem wielokrotnego użytku. Wyrzutnia wyposażona jest w celownik dzienno-nocny, dalmierz laserowy, elektryczny mechanizm odpalający i czujnik temperatury powietrza. Długość wyrzutni to 1,15 metra, masa – 14,5 kilograma, kaliber – 100 milimetrów, zasięg skuteczny – 600 metrów. Masa modułu kierowania ogniem to 4,5 kilograma.


System amunicji krążącej Hero-30, w tym wyrzutnia i bezzałogowe statki latające. Masa jednego bsl to 3,5 kilogramów, masa głowicy – 0,5 kilograma. W powietrzu może pozostawać przez 30 minut. Napęd jest elektryczny. Bsl może być wystrzelony z pojedynczej albo wielolufowej wyrzutni. Ma zredukowaną sygnaturę termiczną i akustyczną, porusza się z prędkością maksymalną 185 kilometrów na godzinę. Do jego obsługi potrzebny jest tylko jeden żołnierz, a przygotowanie do użycia zajmuje kilka minut. Do kontroli służy panel sterowniczy. Hero-30 nadaje się do neutralizacji siły żywej przeciwnika i pojazdów nieopancerzonych.


Brimstone to pocisk brytyjskiej produkcji przeznaczony do niszczenia celów opancerzonych. W marcu na poligonie Vidsel w Szwecji Brimstone 3 po raz pierwszy został odpalony z wyrzutni lądowej. MBDA i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały porozumienie w sprawie współpracy nad ewentualnym opracowaniem niszczyciela czołgów dla Polski, który miałby być wyposażony w pociski z rodziny Brimstone.


Podkalibrowy Vulcano to amunicja oferowana przez koncern Leonardo, opracowana wspólnie z Diehl Defence. Pocisk osiąga prędkość początkową 1150 metrów na sekundę. Wersja 155BER może razić cele w odległości 36 kilometrów, 155 GLR i 155 GLR-SAL – 49 kilometrów. Te dane dotyczą strzelania z lufy o długości 39 kalibrów, zaś w przypadku wystrzelenia z działa o długości lufy 52 kalibrów jest w stanie osiągnąć ponad 80 kilometrów. Pociski mogą być kierowane za pomocą systemu INS/GPS, ale istnieje również opcja dodatkowego wykorzystania laserowego półaktywnego układu naprowadzania.


Joint Strike Missile, prezentowany przez koncern Kongsberg, został opracowany pierwotnie dla samolotów F-35A wprowadzanych do służby w norweskim lotnictwie wojskowym. Jako bazy użyto pocisku przeciwokrętowego NSM. Obecnie JSM jest integrowany z samolotami F-35. Przeznaczony jest do zwalczania celów nawodnych lub powierzchniowych, sił powietrznych przeciwnika na ziemi i ataków lotniczych dalekiego zasięgu. Znalazł już nabywców: oprócz Oslo na jego zakup zdecydowało się Tokio w kwietniu 2019 roku.

Inne artykuły o MSPO 2019:

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl