Erik Prince, założyciel prywatnej firmy wojskowej Academi (wcześniej znanej jako Blackwater), otworzył w Demokratycznej Republice Konga firmę Frontier Services Group Congo. Ma ona wejść na rynek wydobycia metali rzadkich i drogich kamieni oraz logistyki związanej z ich transportem.

Jest to znaczne rozwinięcie dotychczasowej działalności prowadzonej pod szyldem zarejestrowanej w Hongkongu Frontier Services Group. Firma ta znana jest z bliskiej współpracy z Pekinem w zakresie logistyki i zabezpieczenia chińskich operacji w Afryce.

Nie jest to pierwsza podjęta przez FSG próba wejścia na rynek DRK. Od 2015 roku przedsiębiorstwa związane z Erikem Prince’em kontrolowały kongijską Cheetah Logistics, zajmującą się transportem za pomocą ciężarówek. Dzięki dobremu rozpoznaniu specyfiki kraju twórca Blackwater zdecydował się na rozszerzenie działalności o intratny sektor wydobywczy.

Doświadczenie i bliskie związki z Pekinem ułatwią FSG operowanie w bardzo niestabilnym regionie. W rozmowie z dziennikarzami Financial Times Prince ogłosił zamiar rozpoczęcia eksploatacji kongijskich złóż kobaltu, litu i miedzi. Warto podkreślić, że Prince ma także bliskie związki z administracją Donalda Trumpa. Jego siostrą jest sekretarz edukacji Betsy DeVos.

Założona w 1997 roku Blackwater zajmowała się współpracą z amerykańskim Departamentem Stanu, zwłaszcza podczas wojny w Iraku. W 2007 roku najemnicy Blackwater dokonali masakry siedemnastu osób pod Bagdadem. Trzy lata później przedsiębiorstwo musiało zapłacić karę w wysokości 42 milionów dolarów za nieautoryzowane oferowanie usług polegających na szkoleniu wojsk Sudanu Południowego.

Zobacz też: Były prezydent DRK wynajmował izraelskich cyberszpiegów

(reuters.com)

jamesdale10, Creative Commons Attribution 2.0 Generic