Airbus Helicopters zdobył w 2019 roku zamówienia na 369 śmigłowców, co w połączeniu z przychodami ze wsparcia i usług dało łączną wartość ponad 7 miliardów euro. Firma dostarczyła 332 śmigłowców, w tym jubileuszową tysięczną Super Pumę, i może się pochwalić 54-procentowym udziałem w rynku cywilnym i służb porządku publicznego pod względem liczby śmigłowców.

W 2019 roku Airbus Helicopters umocnił pozycję na rynku wojskowym dzięki sukcesom w międzynarodowych przetargach, takich jak sprzedaż dwudziestu trzech NH90 do Hiszpanii i dwudziestu pięciu H225M, głównie dla Węgier i Indonezji. Ponadto w zeszłym roku koncern wdrażał globalne umowy wsparcia na rynku wojskowym, w tym kluczową umowę wsparcia dla NH90 znajdujących się w służbie niemieckiej, kontrakty dotyczące Tigerów, Cougarów i Caracali we Francji, a także pięcioletnie przedłużenie kontraktu wsparcia eksploatacji śmigłowca rozpoznawczo-uderzeniowego Tiger dla australijskich sił zbrojnych.

Odnotowano także postępy we wprowadzaniu na rynek wojskowej wersji H160 i zaprezentowano jego pełnoskalową makietę. Francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych ogłosiło początek programu wspólnego lekkiego śmigłowca, na którego potrzeby wybrano H160M, co umożliwi realizację pierwszej dostawy do 2026 roku.

– Zwiększony udział w segmencie wsparcia i usług oraz kluczowe zwycięstwa w sektorze wojskowym w 2019 roku dowodzą, że nasz model biznesowy jest solidny – powiedział Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters. – Równowaga między naszymi różnymi źródłami przychodów pozwala nam utrzymać pozycję światowego lidera na wymagającym rynku cywilnym i służb porządku publicznego.

Zobacz też: Amerykanie pracują nad bombą wykorzystującą promienie X

(Informacja prasowa)

Airbus Helicopters