Węgierskie ministerstwo obrony zamówiło szesnaście śmigłowców wielozadaniowych H225M wyposażonych w system zarządzania uzbrojeniem HForce. Maszyny będą wykorzystywane do misji transportowych, ratownictwa bojowego i specjalnych.

Wraz ze śmigłowcami Airbus zapewni także kompleksowy pakiet szkoleń i wsparcia. Według nieoficjalnych doniesień. Caracale powinny rozpocząć służbę w 2023 roku. Wartości kontraktu nie ujawniono.

Węgry staną się pierwszym użytkownikiem Caracali zintegrowanych z HForce, ale nie jest to pierwsze złożone przez Budapeszt zamówienie na śmigłowce wyposażone w ten system. Pół roku temu Węgry zamówiły dwadzieścia H145M, również wyposażonych w HForce.

– Jestem wdzięczny za zaufanie, które rząd węgierski pokłada w naszym przedsiębiorstwie – powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. – Wesprzemy ambitny program modernizacji sił zbrojnych Węgier „Zrinyi 2026”. Nasze zespoły były świadkami profesjonalizmu i entuzjazmu węgierskich ekspertów i pilotów, których wkład był kluczowy dla zapewnienia sukcesu tego projektu. Węgierskie siły zbrojne będą mogły polegać na efektywnym ekonomicznie tandemie H145M/H225M, który umożliwi im wykonanie wszystkich ważnych misji wojskowych.

Pierwszego Caracala dostarczono francuskim wojskom lotniczym w 2006 roku. Od tamtej pory użytkownikom w różnych państwach przekazano osiemdziesiąt osiem śmigłowców tego typu. Niedawno przekroczyły one próg 100 tysięcy godzin nalotu.

Węgry stają się dziewiątym krajem, który zamówił Caracale. Obecnie ten wariant rodziny Super Puma jest eksploatowany – poza Francją – w Brazylii, Meksyku, Malezji, Indonezji i Tajlandii, a ostatnio został zamówiony przez Kuwejt i Singapur.

Zobacz też: Węgry modernizują swoje Gripeny

(informacja prasowa)

Airbus Helicopters / Anthony Pecchi