Jak podała marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych, 30 sierpnia śmigłowcowiec desantowy USS Wasp (LHD 1) wyszedł z portu Norfolk w stanie Wirginia. Jednostka udaje się do swojej nowej bazy w Sasebo w Japonii, gdzie stacjonują amerykańskie okręty desantowe wchodzące w skład 7. Floty.

Ani US Navy, ani US Marine Corps nie potwierdzają dokładnego składu grupy powietrznej śmigłowcowca. Wiadomo jednak, iż na jego pokładzie zgodnie z zapowiedziami znajdują się dodatkowe F-35B dla eskadry VMFA-121 „Green Knights” stacjonującej w MCAS Iwakuni, zaś ochronę okrętu, ratownictwo i obsługę logistyczną zapewniają śmigłowce MH-60S z eskadry HSC-25 „Island Knights”.

USS Wasp to jeden z trzech jak dotąd okrętów, na których dokonano modyfikacji pokładu startowego umożliwiających bezpieczniejszą obsługę maszyn F-35B i MV-22B. Źródła nie podają, czy płynące na Waspie Lightningi II otrzymały już zapowiadaną nową wersję oprogramowania 3F, między innymi zwiększającą wachlarz przenoszonego przez maszyny uzbrojenia powietrze–ziemia i powietrze–powietrze.

Operując z Japonii, USS Wasp będzie stał na czele zespołu trzech jednostek, w ramach nowej koncepcji grupy bojowej osłanianego przez nie mniej niż trzy niszczyciele lub fregaty. W jego skład wejdą okręt desantowy USS Green Bay (LPD 20) typu San Antonio oraz jeden ze stacjonujących w Sasebo okrętów desantowych typu Whidbey Island: USS Germantown (LSD 42) lub USS Ashland (LSD 48).

Skłaniać może do zastanowienia informacja podana przez portal Stars and Stripes, że zastąpiony przez Waspa śmigłowcowiec desantowy USS Bonhomme Richard (LHD 6) mimo to pozostanie w Sasebo do bliżej nieujawnionej daty w 2018 roku. Bonhomme Richard nie jest przystosowany do bazowania F-35B, zaś wcześniej ogłoszono, że na jego pokładzie AV-8B Harriery II z USMC definitywnie opuściły Japonię.

Źródło nie sugeruje związku drugiego śmigłowcowca w Japonii z wciąż niespokojną sytuacją wokół Półwyspu Koreańskiego. Zasoby stacjonujących w MCAS Futenma na Okinawie eskadr VMM-262 i VMM-265 (MV-22B), HMH-462 (CH-53E) oraz HMLA-169 (UH-1Y i AH-1Z) wraz z bazującymi na Waspie i w MCAS Iwakuni F-35B są jednak wystarczające, aby w razie potrzeby utworzyć dwie grupy lotnicze.

Zobacz też: Śmigłowcowce America jako reaktywacja typu Midway?

(navy.mil, stripes.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Justin Wolpert