Turcja planuje rozwój swojej infrastruktury wojskowej we współpracy z Japonią. Jednym z najbliższych projektów ma być zakupienie dla tureckich czołgów silników produkowanych przez Mitsubishi Heavy Industries.

Przebywający w Japonii w dniach 6–8 stycznia 2014 roku premier Turcji, Recep Tayyip Erdogan, potwierdził, że koncern Mitsubishi Heavy Industries dostarczy nowe systemy transmisji i silniki o mocy 1500 koni mechanicznych dla czołgów Altay. Minister obrony Turcji planuje, że do roku 2016 zakończy się etap testowania silników. Czołgów wyposażonych w nowe napędy początkowo ma być 250.

Obydwa państwa zastrzegły, że możliwe jest odsprzedawanie maszyn wyposażonych w nowe technologie, jednak wcześniej wymagana będzie zgoda kraju partnerskiego. Podczas wizyty w japońskich przedsiębiorstwach zbrojeniowych turecki premier zainteresował się również myśliwcami F-2, sugerując, że Turcja mogłaby współpracować przy rozwoju silników śmigłowcowych z takimi przedsiębiorstwami jak Fuji Heavy Industries i Kawasaki Heavy Industries.

(asia.nikkei.com)