W Instytucie Remontu Technicznego „Čačak” w południowo-zachodniej Serbii odbyła się prezentacja zmodernizowanego czołgu M-84. Uczestniczyli w niej minister obrony Aleksandar Vulin i szef Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych Serbii, generał Milan Mojsilović. Uroczystość prowadził przewodniczący zespołu roboczego do spraw modernizacji czołgów, generał dywizji Želimir Glišović. Pojazdy otrzymały oznaczenie M-84AS1.

Nenad Miloradović, podsekretarz stanu do spraw zasobów materiałowych w serbskim ministerstwie obrony, powiedział z kolei, że modernizacja używanych czołgów odbędzie się w dwóch fazach: osiem w pierwszej i dwanaście w drugiej. Pełnoskalowe unowocześnienie ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Modernizacja skupiła się na zwiększeniu świadomości sytuacyjnej załogi i osłonności balistycznej.

Po prezentacji minister Vulin wskazał, że dzięki rozpoczętej modernizacji serbskie wojska lądowe będą dysponować najsilniejszymi pododdziałami pancernymi w regionie, zaś pod względem potencjału pancernego Serbia będzie jednym z najsilniejszych państw w całej Europie.

– W poprzednich latach zwracaliśmy szczególną uwagę na nasze wojska lotnicze i obronę powietrzną, ale teraz przyszła kolej na wojska lądowe – powiedział Vulin. – M-84 zbudowano trzydzieści sześć lat temu, modernizacja rozpoczęła się w 1991 roku i przez tak długi czas nie można było jej ukończyć, ale teraz to się udało.

Czołg M-84AS1 wyposażono w zmodernizowany system kierowania ogniem z celownikiem DNNS 2ATK (z kamerą termowizyjną nowej generacji). Poprawiono też opancerzenie, dodając wybuchowy pancerz reaktywny ERO M19, który ma stanowić wystarczającą ochronę od porażenia tandemowymi głowicami kumulacyjnymi.

Pozostałe wyposażenie M-84AS1 stanowią system informacji o sytuacji bojowej KIS M84, przyrząd obserwacyjny dowódcy TOMS, systemy łączności francuskiego Thalesa, system ostrzegający przed opromieniowanem wiązką lasera, nowe gąsienice oraz układ sterowania napędem z zabezpieczeniem przed nieprawidłowymi działaniami kierowcy w czasie jazdy i w fazie rozruchu. Jako dodatkowe uzbrojenie zamontowano zdalnie sterowany moduł z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra. Jako główne uzbrojenie pozostawiono armatę gładkolufową 2A46M kalibru 125 milimetrów. Oprócz tego czołg wyposażono w wyrzutnię pocisków 9M119 Swir.

Swoją modernizację M-84 rozważają nadal Chorwaci. Lokalne przedsiębiorstwo Ðuro Ðaković opracowało modyfikację oznaczoną M-84D, pozostawiając gładkolufową armatę kalibru 125 milimetrów. Najważniejszymi zmianami były montaż zdalnie sterowanego modułu Protector z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra, obłożenie pancerzem reaktywnym RRAK, zainstalowanie cyfrowego komputera balistycznego Omega od słoweńskiego przedsiębiorstwa Fotona i systemu LIRD-4B ostrzegającego przed opromieniowaniem wiązką lasera.

Kolejną propozycją był M-95 Degman, który nadal nie wszedł do służby czynnej. Główne zmiany sprowadziły się do montażu pancerza reaktywnego RRAK na wieży, przodzie i bokach pojazdu. Uzbrojenie główne – gładkolufowa armata kalibru 125 milimetrów – pozostało bez mian. Dodatkowym uzbrojeniem jest współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra i zamontowany na dachu karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra. Ponadto czołg wyposażono dzienno-nocny system obserwacyjny kierowcy CODRIS-E ze wzmacniaczem obrazu generacji 2+.

Zobacz też: Czarnogóra kupiła izraelskie zsmu dla JLTV

(informacja prasowa)

Serbskie ministerstwo obrony