Przedsiębiorstwo Elbit Systems poinformowało o podpisaniu umowy między resortami obrony Izraela i Czarnogóry w sprawie dostarczenia siłom zbrojnym bałkańskiego państwa zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Samson wyposażonych w karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra. Wartość kontraktu określa się na 35 milionów dolarów. Samsony staną się uzbrojeniem wielozadaniowych pojazdów opancerzonych JLTV, których zakup jest już przesądzony.

Na podstawie umowy specjaliści Elbitu w ciągu trzech lat przeprowadzą pełną integrację zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia z pojazdami. Ponadto izraelska spółka zapewni wsparcie logistyczne podczas eksploatacji przez okres siedmiu lat.

– Jesteśmy bardzo dumni z wprowadzenia naszych modułów uzbrojenia do sił zbrojnych Czarnogóry – powiedział Jehuda Wered, dyrektor generalny Elbit Systems Land. – Umowa rozszerza bazę klientów z grona państw NATO i wzmacnia naszą współpracę z Oshkosh Defence.

W październiku sekretarz stanu Mike Pompeo zapewnił, że wojska lądowe bałkańskiego państwa otrzymają sześćdziesiąt siedem wozów tego typu. Czarnogóra stała się czwartym państwem sojuszniczym NATO, które wyraziło zainteresowanie lub faktycznie przystąpiło do programu JLTV.

Pojazdy znajdą się na wyposażeniu 1. Kompanii Piechoty w Nikšiću i 2. Kompanii Piechoty w Pljevlji. Pierwsze dwadzieścia egzemplarzy ma przybyć w 2020 roku, co może uczynić z Czarnogóry pierwszego europejskiego operatora JLTV. Czarnogóra pozyska pięćdziesiąt pięć wozów w podstawowej konfiguracji, osiem w konfiguracji niszczyciela czołgów, a pozostałe cztery w konfiguracji wozu ewakuacji medycznej i pojazdu dowodzenia.

Zobacz też: Enoki dla Czarnogóry

(defpost.com, armyrecognition.com)

materiały prasowe Elbit Systems