Już wkrótce w szeregach japońskiej 1. Brygady Powietrznodesantowej znajdzie się pierwsza kobieta. Sierżant Reina Hashiba ukończyła trening spadochronowy i otrzymała przydział do jednostki, w której rozpocznie służbę 16 marca.

Fascynacja sierżant Hashiby jednostkami powietrznodesantowymi zaczęła się gdy była jeszcze dzieckiem. W czwartej klasie szkoły podstawowej zobaczyła ćwiczących w pobliżu jej szkoły spadochroniarzy i postanowiła zostać jednym z nich. Jej zdaniem do 1. Brygady Powietrznodesantowej wkrótce dołączą kolejne kobiety.

W roku 2017 japońskie ministerstwo obrony ogłosiło program zwiększenia liczby kobiet w Siłach Samoobrony, zaś Lądowe Siły Samoobrony dopuściły kobiety do służby w jednostkach mogących wejść w bezpośredni kontakt bojowy z wrogiem. Nie oznacza to jednak jakiejkolwiek taryfy ulgowej i obniżenia wymagań fizycznych, stąd liczba kobiet w jednostkach liniowych rośnie powoli.

W latach 2017-2018 udział kobiet w Siłach Samoobrony wzrósł z 6,1 do 7%, co przekłada się na 16 tysięcy osób. Lądowe Siły Samoobrony okazują się najbardziej konserwatywne. W Morskich Siłach Samoobrony szlaki przecierała komandor Miho Otani, która w roku 2016 została dowódcą niszczyciela Yamagiri, a w grudniu ubiegłego roku objęła dowództwo na niszczycielu Myōkō.

Zmiany przebiegają szybciej także w Powietrznych Siłach Samoobrony. W sierpniu 2018 roku porucznik Misa Matsushima jako pierwsza kobieta została dopuszczona do pilotowania myśliwców. Została przydzielona do 305. Eskadry Myśliwskiej latającej na F-15J.

Zobacz też: Kobiecy działon wygrywa na Tajwanie

(kyodonews.net)

Ground Self-Defense Force