Porucznik Misa Matsushima została pierwszą kobietą w Powietrznych Siłach Samoobrony dopuszczoną do pilotowania myśliwców. Inspiracją dla porucznik był film „Top Gun”.

– Urzeczywistniło się moje wieloletnie marzenie – mówiła dwudziestosześcioletnia Matsushima podczas ceremonii ukończenia kursu pilotów myśliwców w bazie Nyutabaru w prefekturze Miyazaki. – Chciałam zostać pełnoprawnym pilotem, bez odróżniania od mężczyzn, tak szybko, jak to możliwe

Przed panią porucznik jeszcze sześc do dwunastu miesięcy dodatkowych kursów. Po ich ukończeniu ma zostać przydzielona do stacjonującego w Nyutabaru 305. Eskadry Myśliwskiej i latać na F-15J.

Pochodząca z Jokohamy Matsushima ukończyła w 2014 roku japońską Akademię Obrony Narodowej i wstąpiła do Powietrznych Sił Samoobrony. Licencję pilota uzyskała w październiku 2016 roku i wkrótce potem rozpoczęła szkolenie na pilota myśliwskiego.

Japońskie ministerstwo obrony ogłosiło w ubiegłym roku plan podwojenia liczby kobiet w Siłach Samoobrony. Lotnictwo już w listopadzie 2015 roku dopuściło kobiety do pilotowania samolotów myśliwskich i rozpoznawczych.

Zobacz też: Japonia: kobieta na czele 1. Dywizjonu Eskortowego

(kyodonews.net)

JASDF