Po raz pierwszy w dzisjach Japońskich Morskich Sił Samoobrony dowódcą niszczyciela z systemem Aegis została kobieta. Wyróżnienie przypadło komandor Miho Otani, która w poniedziałek objęła dowództwo nad niszczycielem Myōkō typu Kongō.

To już drugi raz gdy komandor Otani zapisała się w historii JMSDF. Była jedną z pierwszych absolwentek Akademii Obrony Narodowej Japonii, a w 2016 roku jako pierwsza kobieta została dowódcą okrętu wojennego. Był to niszczyciel Yamagiri typu Asagiri.

Od roku 2015 Japońskie Siły Samoobrony zaczęły dopuszczać kobiety do służby w jednostkach bojowych i zachęcają je do liczniejszego wstępowania do wojska. Dla Tokio jest to nie tylko pójście z „duchem czasu”, co sposobem na poradzenie sobie z kurczeniem się bazy rekrutacyjnej. To z kolei wynika ze starzenia się populacji i małego zainteresowania służbą.

Szczególnie dużą aktywnością na tym polu wykazują się Morskie Siły Samoobrony. W marcu 2018 roku komandor Ryoko Azuma objęła dowództwo nad 1. Dywizjonem Eskortowym. W tym samym roku zainicjowano akcję zachęcająca kobiety do wstępowania w szeregi MSDF.

Zobacz też: Kobieta po raz pierwszy dowódcą chińskiego niszczyciela

(kyodonews.net)

U.S. Navy/ Chief Mass Communication Specialist Spike Call