28 lutego w stoczni ASC Pty Ltd. w Osborne (13 kilometrów na północny-zachód od centrum Adelajdy) odbyła się uroczystość, podczas której Royal Australian Navy odebrała ostatni niszczyciel rakietowy Sydney (DDG 42) typu Hobart. Jest to trzeci okręt tego typoszeregu i jednocześnie ostatni dla australijskich sił zbrojnych. W wydarzeniu udział wzięli minister obrony Linda Reynolds, przedstawiciele marynarki wojenne, w tym głównodowodzący Stuart Mayer, i budowniczego okrętu.

Ostatni z Hobartów popłynie teraz do portu Garden Island w Sydney w Nowej Południowej Walii, gdzie dołączy do siostrzanych jednostek. Oczekuje się, że jeszcze w tym roku wejdzie do służby i dołączy do dwóch innych okrętów tego typoszeregu: Hobarta i Brisbane’a. Najwcześniej w linii możemy się go spodziewać w maju.

Budowa niszczyciela Sydney rozpoczęła się w listopadzie 2015 roku, a wodowanie odbyło się 19 maja 2018 roku. W drugiej połowie 2019 roku Sydney spędził dwa tygodnie na wodach Zatoki Świętego Wincentego, gdzie przeszedł cykl prób morskich organizowanych przez budowniczego. Następnie pomyślnie zakończył próby stoczniowe.

Hobarta zwodowano w 2015 roku, zaś do użytku oddano w drugiej połowie 2017 roku. Natomiast Brisbane opuścił suchy dok w 2016 roku, a do marynarki trafił pod koniec 2018 roku.

Australijskie Hobarty bazują na koncepcji hiszpańskich fregat typu Alvaro de Bazan. W australijskiej marynarce zastępują fregaty typu Adelaide. Określa się jako niszczyciele rakietowe (guided missile destroyer) i niszczyciele obrony przeciwlotniczej (air warfare destroyer). Ich zadaniem jest zapewnienie obrony powietrznej zespołom okrętów.

Program budowy Hobartów pochłonął dziewięć miliardów dolarów australijskich i określany jest jako największy projekt odnowienia Royal Australian Navy od czasów drugiej wojny światowej.

Zobacz też: Fregata Scirocco wycofana ze służby w Marina Militare

(defenseworld.net, theaustralian.com.au)

Simon Casson Copyright: Air Warfare Destroyer Alliance