Marina Militare oficjalnie wycofała ze służby fregatę rakietową Scirocco (F 573) typu Maestrale. Jest to już czwarty okręt tego typu, który zakończył służbę liniową. Przestarzałe jednostki zastępowane są sukcesywnie przez nowoczesne fregaty typoszeregu FREMM. Bandera z Scirocco zostanie złożona w sali sił zbrojnych Ołtarza Ojczyzny w Rzymie.

Scirocco – nazwę wzięła od suchego i gorącego wiatru wiejącego w basenie Morza Śródziemnego – powstała w stoczni w Riva Trigoso w latach 1980–1982, zaś do służby weszła dwa lata później. Ostatnio cumowała w pocie w bazie La Spezia.

W ciągu ponadtrzydziestopięcioletniej służby przeszłą ponad 640 tysięcy mil morskich. W ostatnim czasie prowadziła operacje w ramach międzynarodowych działań ekspedycyjnych, szczególnie pod egidą NATO. Brała udział w operacjach „Active Endeavor”, „Enduring Freedom” i „Atalanta”. Udała się też z misją na Daleki Wschód w 1986 roku, weszła do Szanghaju, a w latach 1994–1995 odwiedziła Bliski Wschód i okrążyła Afrykę.

W latach 2005–2007 przeszła remont połączony z modernizacją przygotowujący do dalszej służby i wydłużający resurs okrętu. Zainstalowano wówczas między innymi cztery nowe wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych w miejsce starych Teseo Mk.2.

Fregaty typu Maestrale, zmodernizowane fregaty typu Lupo, nadal będą systematycznie wycofywane ze służby w Marina Militare. Pierwszą – Maestrale – wycofano w 2015 roku. Jej los podzieliły cztery kolejne: Aliseo (2017), Espero (2019) i Euro (2019). Proces ma się zakończyć w 2024 roku. Do tego czasu na emeryturę odejdą Grecale, Libeccio i Zeffiro.

W przeszłości istniał plan sprzedaży tych jednostek filipińskiej marynarce wojennej. Rozpoczęto negocjacje, tamtejszy parlament nawet wyasygnował środki pieniężne na ten cel, ale ostatecznie zdecydowano, że nie dojdzie do podpisania umowy. Manila postanowiła kupić nowe okręty. W 2016 roku zainteresowanie wyraził też Urugwaj, jednak do tej pory ze sprzedaży nic nie wyszło.

Obecnie Włosi mają w służbye osiem FREMM-ów kosztem czterech wycofanych Maestrale, które we włoskiej marynarce służyły od lat osiemdziesiątych. Docelowo nowych jednostek ma być dziesięć.

Zobacz też: Włochy utrzymają finansowanie programu F-35

(lanazione.it, janes.com)

PH1 Bar Bauer, USN