Jak podaje Flight Global, Northrop Grumman ma w planach ponaddwukrotne zwiększenie mocy przerobowych zaangażowanych w produkcję dronów RQ-4 Global Hawk i MQ-4C Triton. Docelowo w Palmdale w stanie Kalifornia ma powstawać dwanaście egzemplarzy rocznie.

W miejscu, w którym teraz powstawać będą Global Hawki i Tritony, wcześniej prowadzono montaż myśliwców F-5 Freedom Fighter / Tiger II. Nowa linia montażowa rozpocznie pracę 26 sierpnia. Do tej pory koncern był w stanie produkować maksymalnie pięć – a w normalnym trybie pracy tylko trzy – egzemplarze rocznie.

Standardowo proces budowy RQ-4/MQ-4 zajmuje od 162 do 174 dni. 150 dni pochłania budowa kadłuba w zakładach w Moss Point w stanie Missisipi, a montaż końcowy w Palmdale – dalsze 12 do 24 czterech dni.

Northrop Grumman spodziewa się wzrostu zainteresowania dronami z rodziny RQ-4. Obecnie w kolejce stoją, poza US Air Force i US Navy, także Australia (która zamówiła sześc maszyn), Japonia, Korea Południowa i NATO. Koncern nie chce jednak rozmawiać o kolejnych potencjalnych klientach.

Dwa miesiące temu drony z rodziny RQ-4 znalazły się w centrum zainteresowania po zestrzeleniu Global Hawka BAMS-D przez Irańczyków.

Zobacz też: Korea Płd.: Bezzałogowy MD 500 KUS-VH oblatany

(flightglobal.com)

US Air Force / Senior Airman Juan Torres