Dowództwo Zaopatrzeniowe amerykańskich wojsk lotniczych opublikowało listę poszukiwanych części do myśliwców Northrop F-5E Tiger II. Części te mają być nowo wyprodukowane i mają trafić na Tajwan, aby pomóc w utrzymaniu zdolności bojowej tamtejszych samolotów.

Na liście znalazło się w sumie trzydzieści siedem rodzajów części, od oszklenia wiatrochronów aż po elementy komputerów pokładowych. Komponenty te są już niewytwarzane, nie ma też starych, ale nieużywanych części w magazynach. Oznacza to, że do realizacji zamówienia konieczne będzie wznowienie ich produkcji.

Łatwo przewidzieć, że faworytem do zdobycia zamówienia będzie Northrop Grumman. Przedsiębiorstwo to już kilka lat temu rozpoczęło wraz ze szwajcarskim RUAG-iem program utrzymania technicznego Tigerów II i T-38 Talonów.

Tajwańskie lotnictwo ma obecnie w służbie czynnej 56 F-5, w tym 20 jednomiejscowych F-5E, 31 dwumiejscowych F-5F i 5 rozpoznawczych RF-5E (na zdjęciu). Wszystkie one powstały na miejscu, w zakładach koncernu AIDC. Średni wiek floty to 36,8 roku. Oprócz tego około 140 zakonserwowanych maszyn znajduje się w rezerwie.

Na Tajwanie trwa program modernizacji lotnictwa. Jak jednak widać, Tajpej nie zamierza – przynajmniej na razie – rezygnować ze bardziej wiekowych samolotów. Jedynym oprócz Tajwanu użytkownikiem dużej liczby (to znaczy ponad 100) F-5E/F jest Korea Południowa.

Zobacz też: Tajwańskie F-5 i matury

(flightglobal.com, janes.com)

玄史生, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication