Koncern Boeing poinformował, że podpisany został kontrakt na dostarczenie dwudziestu czterech śmigłowców bojowych AH-64E Guardian do Maroka. Dostawy mają rozpocząć się w 2024 roku. Rabat stanie się siedemnastym użytkownikiem śmigłowców rodziny Apache i drugim – po Kairze – użytkownikiem afrykańskim.

Maroko wystąpiło z prośbą o zgodę na transakcje w październiku ubiegłego roku. Umowa zawiera klauzulę pozwalającą na ewentualny zakup dodatkowych dwunastu AH-64E.

Śmigłowce zostaną wyprodukowane w zakładach Boeinga i dostarczone do Maroka w ramach programu Foreign Military Sales. Oprócz samych maszyn kontrakt obejmuje także szkolenie obsługi i serwis śmigłowców. Mają one otrzymać standardowe wyposażenie, w tym środki samoobrony. AH-64E będą posiadać także system MUMT-2 (Manned-Unmanned Teaming), pozwalający załodze obsługiwać drony i odbierać obraz z ich kamer.

Szefostwo Boeinga podkreśla rosnące zainteresowanie klientów zagranicznych śmigłowcami Apache. Do tej pory do klientów na całym świecie dostarczono blisko 2500 maszyn.

Maroko tradycyjnie jest uznawane za jednego z kluczowych partnerów Stanów Zjednoczonych w Afryce. Kraj ten w porównaniu z innymi państwami regionu jest relatywnie stabilny i utrzymuje dobre stosunki z krajami Zachodu. Królestwo regularnie kupuje amerykańskie uzbrojenie, między innymi samoloty bojowe F-16C/D (obecnie w służbie są dwadzieścia trzy egzemplarze) i F-16V oraz samoloty transportowe C-130H Hercules.

Obecnie Maroko dysponuje tylko jednym typem śmigłowców mogących atakować cele naziemne – SA342L Gazelle.

Zobacz też: Chiny boją się scenariusza jak z „Terminatora”

(airforce-technology.com, flightglobal.com)

US Army / Winifred Brown, Fort Bliss Public Affairs Office