Maroko poprosiło Stany Zjednoczone o przekazanie dwóch samolotów transportowych typu C-130H Hercules pochodzących z amerykańskich nadwyżek. Wniosek został złożony 11 czerwca i został ujawniony w lipcu w raporcie komitetu spraw zagranicznych amerykańskiej Izby Reprezentantów.

Departament Stanu wyraził już zgodę na przekazanie dwóch samolotów w ramach programu pozbywania się nadwyżek sprzętowych – Excess Defense Articles. Według raportu World Air Forces 2019 Maroko posiada w tej chwili czternaście C-130H i dwie latające cysterny KC-130H. Flotę transportowców uzupełniają cztery C-27J i sześć CN235.

Dwa Herculesy to nie jedyne samoloty, które Maroko zamierza pozyskać ze Stanów Zjednoczonych. W marcu Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż do afrykańskiego państwa dwudziestu pięciu samolotów wielozadaniowych F-16 Block 70/72 za 3,7 miliarda dolarów. Kolejne dwadzieścia trzy F-16 już posiadane przez Maroko mają być zmodernizowane do wersji V. Wreszcie w zeszłym miesiącu Maroko zgłosiło chęć kupna pakietu części zamiennych, wsparcia logistycznego i usług treningowych dla F-16 za 250 milionów dolarów.

Zobacz też: AH-64 dla Maroka w ciągu dwóch lat

(defenceweb.co.za)

Dmitry Terekhov, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic