Turecki minister obrony Fikri Işık zapewnił, że lokalny przemysł obronny jest na finiszu wprowadzenia do służby nowego lufowego systemu obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu. Korkut będzie neutralizował dokonywane przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego ataki rakietowe na miasta położone na syryjsko-tureckim pograniczu. Ankara nie może sobie poradzić z ostrzałem prowadzonym z wyrzutni rakietowych BM-21 Grad. Popularne katiusze sieją spustoszenie wśród tureckiej ludności cywilnej, na przykład w ostatnim czasie w mieście Kilis spowodowały śmierć 21 osób, skutecznie zmuszając wiele innych do opuszczenia swoich domów.

Korkut rozwijany jest od 18 miesięcy, zaś w tym tygodniu przejdzie kolejną fazę testów, która poprzedzi jego rozmieszczenie – powiedział Işık. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, nowy system z pewnością będzie skuteczny przeciw pociskom nadlatującym z obszarów kontrolowanych przez samozwańczy kalifat – dodał dziennikarz i ekspert w dziedzinie obrony Metehan Demir.

Korkut jest samobieżnym systemem obrony powietrznej opracowanym przez turecki przemysł obronny przy wiodącej roli koncernu Aselsan. Może mieć dwojakie uzbrojenie. W pierwszym wariancie występuje z bliźniaczą przeciwlotniczą armatą automatyczną Oerlikon kalibru 35 milimetrów, zaś w drugim z działkiem kalibru 35 milimetrów przystosowanym do używania amunicji programowalnej typu ABM (Airburst Munition). Charakteryzuje się szybkostrzelnością rzędu 1100 pocisków na minutę i przeznaczony jest do przechwytywania i niszczenia pocisków rakietowych krótkiego zasięgu odpalanych z odległości od 4 do 70 kilometrów.

Ma być skuteczny przeciwko różnym środkom napadu powietrznego, w tym pociskom samosterującym i dronom. Dzięki stabilizowanej i bezzałogowej wieży może strzelać w marszu.

Turcy określają go jako przypominający izraelską Żelazną Kopułę i mają nadzieję na podobną skuteczność. Pierwszy ćwiczebny sukces odniósł w październiku ubiegłego roku, gdy zestrzelił bezzałogowy statek latający imitujący cel. Korkut chronił będzie w przyszłości bazy wojskowe, obiekty infrastruktury krytycznej i większe skupiska ludności.

Zobacz też: Turcja rozważa zakup MEADS

(voanews.com, aselsan.com.tr, defenceturkey.com; na zdjęciu system obrony powietrznej średniego zasięgu Rapier, produkowany na licencji przez tureckiego Roketsana, fot. Nirazul, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Germany)