Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że Iran nadal zwiększa zapasy wzbogaconego uranu i narusza układ z 14 lipca 2015 roku (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA). Dowiedziała się o tym agencja Associated Press. MAEA notyfikowała to odkrycie w poufnym dokumencie rozsyłanym krajom członkowskim.

Agencja podała, że według stanu na 20 maja irański całkowity zapas nisko wzbogaconego uranu wynosił 1571,6 kilograma. W porównaniu ze stanem z 19 lutego jest to znaczna zmiana, gdyż wówczas Teheran miał 1020,9 kilograma.

W praktyce oznacza to, że historyczne porozumienie zawarte za kadencji Baracka Obamy przeszło do historii. Umowa podpisana przez Iran, Stany Zjednoczone, Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Chiny i Rosję gwarantowała utrzymywanie zapasów w wysokości 202,8 kilogramów. Nie trudno zauważyć, że poziom nisko wzbogaconego izotopu uranu wzrósł niemal ośmiokrotnie ponad dopuszczalną wartość.

W zamian za rezygnację z dalszego wzbogacania izotopu uranu i pozbycie się jego zapasów ajatollahowie otrzymali pomoc ekonomiczną. W tym niestabilnym ładzie niemal od razu pojawiały się wątpliwości i nieporozumienia, ale jednostronne wycofanie się Białego Domu w 2018 roku zachwiało podstawami reżimu umownego.

MAEA poinformowała, że Iran nadal wzbogaca izotop uranu do czystości wynoszącej 4,5 %, czyli wyższej niż 3,67 %, które ustanowił reżim JCPOA. Irańczycy przekraczają również ograniczenia dotyczące tak zwanej ciężkiej wody. Obecnie działania irańskich naukowców naruszają wszystkie ograniczenia określone przez umowę. Teheran ma nadzieję, że takie działanie wywrze presję na inne państwa niż Stany Zjednoczone. W efekcie ajatollahowie liczą na korzyści ekonomiczne, aby zrekompensować sankcje nałożone przez Waszyngton.

Mimo że Iran został poważnie dotknięty pandemią koronawirusa (według oficjalnych danych zmarły dotąd 8584 osoby), MAEA kontynuuje działania weryfikacyjne i monitorujące w tym kraju, wysyłając inspektorów na pokładach wyczarterowanych samolotów. Co ciekawe, wiedeńska agencja twierdzi, że Teheran nie kryje się ze swoimi działania, a nawet ułatwia urzędnikom i specjalistom prowadzenie kontroli.

Zobacz też: Iran uwolnił amerykańskiego weterana Michaela White’a

(defencenews.com)

Khamenei.ir, Creative Commons Attribution 4.0 International