Irańska agencja informacyjna Fars News, która jest powiązana ze źródłami rządowymi, doniosła, że najlepsi krajowi specjaliści z dziedziny atomistyki pracują nad nową generacją wirówek. Wiadomość przekazał rzecznik prasowy Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Behruz Kamalwandi. Potwierdził, iż trwają prace nad bardziej wydajnymi wirówkami do wzbogacania izotopu uranu.

Jednocześnie powiedział, że testy wirówek IR-2 i IR-2M zostały wprawdzie zakończone, ale w przyszłości wymagać będą sprawdzenia poprawności funkcjonowania. Kamalwandi podkreślił zdolność Iranu do wznowienia zamrożonej części programu jądrowego, jeśli Zachód pogwałci postanowienia porozumienia z 14 lipca 2015 roku. Dodał również, że szybkość, z jaką Teheran powróci do prac, z pewnością zaskoczy inne państwa.

Pierwsze informacje o najnowszej generacji irańskich wirówek, które mają być piętnaście razy bardziej wydajne niż IR-1, pojawiły się w styczniu bieżącego roku. Jednak już w grudniu 2015 roku podczas ceremonii w mieście Kom spiker irańskiego Madżlisu Ali Laridżani ogłosił, że Teheran uzyska dostęp do nowoczesnej technologii jądrowej, aby unowocześnić wirówki.

Kamalwandii oświadczył również, że Irańczycy negocjują z Rosją warunki przekazania ciężkiej wody. Mają być bardzo zaawansowane, ale w grze pozostaje sprzedaż jej do innych państw, w tym europejskich. Poza tym Iran wkrótce ma otrzymać pierwszy ładunek uranu, po tym jak wysłał zmagazynowany izotop uranu wzbogacony do poziomu 20% czystości.

Zobacz też: Historia irańskiego programu atomowego

(farsnews.com; na zdjęciu obrona przeciwlotnicza przy instalacjach nuklearnych w Natanziefot; fot. Hamed Saber, Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0)

Hamed Saber, Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0