Generał Kenneth McKenzie, szef Dowództwa Centralnego Stanów Zjednoczonych (CENTCOM), powiedział, że posiadanie przez Iran około 2500-3000 pocisków balistycznych to główne zagrożenie dla Waszyngtonu i sojuszników w regionie. McKenzie nie wymieniał konkretnych rodzajów pocisków tworzących ten arsenał, ale wskazał, że większość to uzbrojenie krótkiego zasięgu.

Amerykanie przenoszą więcej zasobów do bazy lotniczej Al-Amir Sultan (Prince Sultan) w środkowej części terytorium Arabii Saudyjskiej, w Al-Chardż na południowy-wschód od Rijadu. Znajduje się ona 580 kilometrów od granic irańskiego kontynentu i jest teraz broniona przez co najmniej jedną baterię obrony powietrznej Patriot. Ponadto w Iraku Stany Zjednoczone mają 5000 żołnierzy.

– Piękno tej bazy polega na tym, że znajduje się poza zasięgiem irańskich pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, ale jest wystarczająco blisko, aby mogły z niej działać nasze myśliwce – oznajmił McKenzie. – Jest to obiekt dobrze chroniony i zapewniający dodatkową głębię strategiczną na tym teatrze.

McKenzie wskazuje zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie jako przyczynę niechęci Iranu do podejmowania kolejnych spektakularnych ataków na bazy wojskowe, w których służą Amerykanie.

W ostatnim – przeprowadzonym przez bojowników Kata’ib Hezbollah, wchodzącej w skład proirańskich Sił Mobilizacji Ludowej (Al-Haszd asz-Szabi) na bazę w At-Tadżi w Iraku – zginęło dwóch Amerykanów i jeden Brytyjczyk. W odwecie amerykańskie lotnictwo wojskowe zaatakowało infrastrukturę należącą do bojowników i składy uzbrojenia.

Z kolei największe dotychczas ataki z 8 stycznia na bazę lotniczą Ajn Al-Asad w zachodniej części prowincji Anbar i bazę lotniczą w Irbilu w irackim Kurdystanie nie spowodowały ofiar śmiertelnych po stronie wojsk irackich i koalicji międzynarodowej, w tym sił amerykańskich. Jednak jak się później okazało, 109 żołnierzy doznało urazowego uszkodzenia mózgu. Część z nich trafiła do szpitali w Niemczech, aby następnie wrócić do Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: US Army: Karty do gry z uzbrojeniem przeciwników

(janes.com, almasdarnews.com)

Hossein Velayati, Creative Commons Attribution 4.0 International