Algierskie siły powietrzne modernizują swoją flotę bombowców frontowych Su-24. Sześć pierwszych samolotów już znajduje się w 514. Lotniczych Zakładach Remontowych w Rosji. Algieria ma około trzydziestu pięciu Su-24MK/MK2, chociaż aktywnych jest około dwudziestu.

Zakład w Rżewie zmodernizuje je do wersji Su-24M2 – takiej samej, jaką wykorzystują rosyjskie siły powietrzne. Modernizacja polega na zamontowaniu kompleksu nawigacyjno-celowniczego SWP-24 Giefiest (Hefajstos), systemu nawigacji satelitarnej GLONASS, nowego wyświetlacza HUD, szyfrowanego łącza danych i nowego komputera balistycznego.

Dzięki przeprowadzonym pracom Su-24 będą mogły nadal wykorzystywać amunicję klasyczną, ale z dużo większą precyzją. Dzięki temu będzie można poczynić duże oszczędności na amunicji kierowanej. Kompleks SWP-24 analizuje pozycję samolotu, warunki pogodowe, prędkość i inne czynniki dla precyzyjnego zrzutu bomb grawitacyjnych z wysokości do 5 tysięcy metrów. Nie jest przy tym wymagane użycie zasobnika celowniczego.

SWP-24 jest montowany w coraz większej liczbie samolotów i śmigłowców wykorzystywanych przez rosyjskie siły powietrzne. Poza Su-24M2 znalazł zastosowanie w Su-25, Tu-22M3, Ka-50 i Ka-52. Jest szeroko wykorzystywany przez rosyjskie lotnictwo w Syrii i być może dobre rezultaty z tej wojny przyczyniły się do decyzji Algierii o modernizacji jej Su-24.

Zobacz też: Algieria być może zamówiła Su-57E

(defenceweb.co.za)

Maciej Hypś, Konflikty.pl