Zdawałoby się, że po wczorajszym przemówieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych reakcje na to, co powiedział Joe Biden, rozbrzmiewają głośniej niż eksplozje rosyjskich pocisków. Z jednej strony trudno się dziwić – było to mocne, dobrze napisane wystąpienie, zwłaszcza w połączeniu z uwagą, iż „rzeźnik” Putin nie może pozostać u władzy. Z drugiej jednak sprawiło, że dla wielu światowych mediów wojna w Ukrainie stała się jedynie czymś w rodzaju naczynia, w którym można dostarczyć słowa amerykańskiego prezydenta i samemu trochę się przy tym wypromować.

Ale zarazem myliłby się ten, kto lekceważyłby znaczenie tego, co działo się wczoraj w Rzeszowie i Warszawie. Ukraina ma prawo czuć się zawiedziona brakiem deklaracji co do większego zakresu pomocy, ale państwa wschodniej „flanki” NATO, żyjące ciągle w cieniu długiego ramienia Kremla, usłyszały, że jeśli wojna rozleje się jeszcze dalej na zachód, nie będą osamotnione. Z kolei Zachód (tym razem od dużego „Z”) będzie dalej wspierał Ukrainę tak humanitarnie, jak i sprzętowo, i nie dopuści, aby przegrał a Ukraińcy i Ukrainki zmuszeni przez wojnę do opuszczenia ojczyzny będą mogli liczyć na dalszą pomoc.
02:24: Zakończmy pozytywnym akcentem – zdjęciami zniszczonego rosyjskiego sprzętu. Dobranoc.

01:57: Bloomberg informuje, że władze rosyjskie skonfiskowały kosztowne zegarki z moskiewskiego sklepu firmy Audemars Piguet. Jako oficjalny powód podano naruszenie przepisów celnych przez importera, ale w Szwajcarii nikt nie ma wątpliwości, że był to w rzeczywistości sposób, aby choć trochę odegrać się za sankcje nałożone przez Konfederację Helwecką.

01.15: Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz poinformował o dwunastym (!!) uderzeniu na lotnisko Chersoń-Czornobajiwka. Podkreślił również, że Ukrainę czeka trudny tydzień lub dwa tygodnie, podczas których wiadomości będą tworzyły huśtawkę emocjonalną i można się spodziewać między innymi częstszych ataków pociskami manewrującymi.

00.51: Siły powietrzne Ukrainy oświadczyły, że 27 marca zestrzelono cztery rosyjskie samoloty (Su-34 w obwodzie charkowskim, o czym pisaliśmy niżej, i kolejne trzy w obwodzie kijowskim), jeden śmigłowiec, dwa bezpilotowe aparaty latające i dwa pociski manewrujące. Podkreślono, że lotnictwo rosyjskie zwiększyło intensywność działania dopiero w ostatnich godzinach doby, i to właśnie wtedy, już po 22.00, straciło owe trzy samoloty.

00.40: Szef wołyńskiej obwodowej administracji państwowej Jurij Pohulajko poinformował, że wieczorem 27 marca doszło do ataku pociskiem manewrującym z terytorium Białorusi na magazyn ropy w Łucku. Pocisk leciał na małej wysokości, dlatego radary go nie wykryły. Według wstępnych danych nie ma ofiar w ludziach.

00.36: Rosyjskie zdjęcia sprzed kilku dni z lotniska w Hostomlu. Widać między innymi, w jakim stopniu zniszczony jest An-225 Mrija.

23.43: Jak zabezpieczano pomnik Tarasa Szewczenki w Charkowie, aby uchronić go przed rosyjskimi pociskami.

23.21: Bez komentarza.23.04: Straszliwe obrazy z dzielnic mieszkalnych Mariupola.

22.45: Silne eksplozje w Kijowie, Łucku, Charkowie i Żytomierzu. We wszystkich tych miastach trwał wówczas (i wciąż trwa) alarm lotniczy.

22.33: Płetwonurkowie rosyjskiego Specnazu prawdopodobnie przeprowadzili dzisiaj wieczorem operację dywersyjną u ujścia Dunaju, niebezpiecznie blisko granicy na rzece z Rumunią. Celem był okręt zwiadowczy A512 Perejasław projektu 1824B Ugłomier, należący do Ukrainy od czasów rozpadu Związku Sowieckiego. Według niepotwierdzonych informacji jednostka miała pójść na dno.

21.25: To nagranie przedstawia podobno atak rosyjskich śmigłowców na pozycje ukraińskie pod Charkowem.

21.08: Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę nr 7189, mającą ukrócić rozpowszechnianie informacji o ruchach wojsk i przepływie międzynarodowej pomocy wojskowej w czasie wojny. Rada Najwyższa przegłosowała zmianę kodeksu karnego 24 marca, a dwa dni później Zełenski zwrócił dokument ze swoim podpisem. W przypadku ruchów i lokalizacji sił zbrojnych Ukrainy i innych formacji zbrojnych za nieuprawnione rozpowszechnianie takich informacji grozić będzie kara pozbawienia wolności od 5 do 8 lat, za informacje o pomocy wojskowej – od 3 do 5 lat. Czyny te popełnione w warunkach zmowy grupy osób lub z pobudek egoistycznych zagrożone będą karą surowszą. Zabronione jest rozpowszechnianie informacji, które nie zostały publicznie udostępnione przez sztab generalny lub co do których nie uzyskano pisemnej zgody na rozpowszechnianie20.21: Ukraińcy informują, że w pobliżu Iziumu zestrzelono rosyjski bombowiec frontowy Su-34.

19.55: Jeszcze w temacie brandingu – szwajcarska firma ubezpieczeniowa Zurich Insurance tymczasowo zmieniła swoje logo, tak aby nie kojarzyło się z rosyjską napaścią na Ukrainę.

19.40: Ukraińscy żołnierze ze świeżo dostarczonym granatnikiem przeciwpancernym AT-4.

19.30: Okazuje się, że nie tylko Waszyngton, ale nawet sama Ukraina nie chce forsowanej przez niektórych naszych polityków misji pokojowej NATO. – To wciąż nasz kraj, a ja jestem prezydentem, więc na razie my będziemy decydować, czy będą tu inne siły – dodał Zełenski.18.40: Kremlowska telewizja Zwiezda (warto zwrócić uwagę, jak wygląda jej nowe logo) opublikowała materiał pokazujący nocne loty bojowe samolotów uderzeniowych Su-25. Celem nalotów były magazyny broni i amunicji.

17.58: Rosyjski bojowy wóz piechoty zaliczył bliskie spotkanie z miną gdzieś w obwodzie donieckim. Mało się słyszy o skuteczności pól minowych i improwizowanych ładunków wybuchowych w tej wojnie (głównie dlatego, że trudno zorganizować drona do obserwowania każdej miny), ale większość źródeł zgodnie podaje, iż zbierają one obfite żniwo.

17.44: O tymże Mizincewie było głośno kilka dni temu, gdy ujawniono nagranie przechwyconej rozmowy, w której domaga się obcięcia uszu pewnemu szeregowemu, pobicia go i zmasakrowania mu twarzy. Czym zawinił ów nieszczęśnik? Ubrał się w niewłaściwy mundur.

17.35: Nasz ulubiony analityk Tom Cooper w swojej najnowszej analizie zwraca uwagę między innymi na osobę generała pułkownika Michaiła Mizincewa. Człowiek ten (zdjęcie poniżej) już w trakcie wojny w Syrii dowiódł, że nie przejmuje się cierpieniami ludności cywilnej, i – jak gorzko zauważa Tom – „jego koordynacja sił Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i oddziałów asadowskich w roku 2017 «uwolniła» Aleppo od jego ludności”. Obecnie Mizincew dowodzi w bitwie o Mariupol i po raz kolejny zamiast skupiać się na walce z rzeczywistym przeciwnikiem, chce go zmusić do kapitulacji poprzez mordowanie cywilów całymi tysiącami.

Tom podkreśla, że Mizincew mógłby oddelegować część swoich oddziałów, aby wzmocnić natarcie pod Gorłówką w obwodzie donieckim, ale wątpi, czy „bestia”, jak nazywa generała, się na to zdecyduje.17.05: Dawyd Arachamija vel Braun, przewodniczący frakcji parlamentarnej rządzącej w Ukrainie partii Sługa Narodu, poinformował, że kolejna runda negocjacji twarzą w twarz odbędzie się w Turcji w dniach 28–30 marca. Trzeba przy tym pamiętać, że regularnie trwają rozmowy w formule wideokonferencji.

16.58: Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa informuje, że w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej wykryto trzydzieści jeden pożarów, które objęły już ponad 10 tysięcy hektarów lasu. Akcja gaśnica jest niemożliwa ze względu na obecność wojsk rosyjskich, tymczasem pogoda – sucha i wietrzna – sprzyja rozprzestrzenianiu się zarówno płomieni, jak i drobin skażonej radioaktywnie materii.

16.36: Tu z kolei sprzęt zdobyty na Rosjanach w Husariwce, na północny zachód od Iziumu. Najciekawszy w tym gronie jest wóz amunicyjny TZM-T dla wyrzutni TOS-1 (gąsienicowe podwozie z dwoma pojemnikami i literami „Z”). Miasto zostało zajęte przez 92. Samodzielną Brygadę Zmechanizowaną imienia Iwana Sirki (patron brygady znany jest w naszej części Europy jako autor słynnego listu Kozaków zaporoskich do sułtana). Kontrofensywa ukraińska w tej okolicy jest szczególnie istotna, gdyż może się zakończyć odcięciem sił rosyjskich walczących o Izium lub zmuszeniem ich do odwrotu. Czas jest na wagę złota, gdyż Izium wciąż pozostaje w rękach ukraińskich, ale jest atakowany ze wszystkich stron.

16.10: Od kilku dni obszar wokół miasta Sumy jest prawdopodobnie drugim najważniejszym odcinkiem frontu w całej wojnie. Wczoraj Ukraińcy odbili Trościaniec, a dziś spływają chaotyczne i sprzeczne informacje o walkach w rejonie Konotopu–Nieżyna (na zachód od Sum) i Ochtyrki (na południe). Jedna z ciekawszych hipotez głosi, że Rosjanie postanowili częściowo się wycofać, aby przegrupować oddziały i odesłać część pod Charków, a część do Donbasu, tymczasem Ukraińcy wykorzystali ten plan i zaatakowali w najdogodniejszej chwili.15.49: Według Ukraińców Rosjanie odpalili dwa pociski w kierunku Odessy, ale oba chybiły celu.

15.07: Ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Północ” pochwaliło się zdobyciem dwóch samochodów ciężarowych Urał-63706-0010 Tornado-U 6 × 6. Nówki sztuki, rocznik 2021, przebieg poniżej 1200 kilometrów, pułkownik tylko do cerkwi jeździł. Wraz z Tornadami Ukraińcy zdobyli też dwa samochody opancerzone Tigr i czołg.

14.54: Serwis 40ton.net pisze o planie awaryjnym na wypadek zamknięcia transportu drogowego przez Polskę i Litwę. W takiej sytuacji rosyjskie ciężarówki miałyby jechać z Rosji – lądem lub promem przez Morze Czarne – do Turcji, a stamtąd do Grecji i dalej do Włoch i na północ, a potem z powrotem tą samą trasą (h/t Piotr Gackowski).

14.31: Czescy ochotnicy w Irpieni. Zdjęcie z wczoraj.

14.10: Tymczasem Witalij Kim, szef administracji państwowej obwodu mikołajowskiego, informuje, że po raz pierwszy od 27 lutego na terenie jego obwodu nie ma ani jednego żołnierza rosyjskiego. Wczoraj wieczorem pojawiły się informacje o odbiciu 13-tysięcznej Snihuriwki nad Ingulcem, prawdopodobnie ostatniej miejscowości w obwodzie (może z wyjątkiem kilku maleńkich wsi) czekającej na oswobodzenie.14.02: Jak można się było spodziewać, przywódca samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, Leonid „Magadan” Pasiecznik, zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia ŁRL do Federacji Rosyjskiej. Wynik takiego referendum łatwo przewidzieć, a sama deklaracja po raz kolejny obnaża rzeczywiste cele Rosji i jej marionetek w tej wojnie.

13.56: Komentarz zbędny.

13.39: Skutki ataku ukraińskiej piechoty morskiej na siły rosyjskie. Lokalizacji nie ujawniono.

13.27: BTR-82A zdobyty przez ukraińską 10. Samodzielną Brygadę Górsko-Szturmową.

13.20: W dzisiejszej kategorii osobliwych wypowiedzi bezdyskusyjnym zwycięzcą został jednak prezydent Serbii Aleksandar Vučić, który według rosyjskiej agencji prasowej TASS nazwał swój kraj ostatnim „wolnym plemieniem” w Europie i porównał go do wioski Galów z komiksów o Asteriksie i Obeliksie, która nie poddała się Rzymianom.13.10: Prezydent Francji Emmanuel Macron w reakcji na przytoczone wyżej słowa Bidena przestrzegł przed eskalacją słowną w relacjach z Moskwą.

12.56: Co słychać na froncie? Południowy raport sytuacyjny ukraińskiego sztabu generalnego przyznaje, że Rosjanie wciąż walczą o zdobycie Rubiżnego, Popasnej i Siewierodoniecka, co oznacza, że walka o Donbas wciąż trwa i być może nawet przybiera na sile. Podkreślono również, że jednostki walczące na północy są wycofywane na terytorium Białorusi w celu uzupełnienia strat i odbudowania zapasów amunicji, sprzętu i prowiantu.

12.45: Pożar zbiornika paliwa we Lwowie, zniszczonego wczoraj przez rosyjski pocisk manewrujący, ugaszono dziś około godziny 7.00 po całonocnej walce z ogniem.

12.36: Ukraińska prokuratura generalna informuje, że w toku rosyjskiej napaści zginęło w Ukrainie 139 dzieci. Rannych zostało co najmniej 205. Należy jednak pamiętać, że są to dane oficjalne – informacje o wielu ofiarach, zwłaszcza w Mariupolu, zapewne jeszcze nie pojawiły się w dokumentach urzędowych. Codzienne bombardowania i ostrzał uszkodziły 733 placówki oświatowe, z czego 74 zostały całkowicie zniszczone.

12.30: Rosjanie użyli systemu minowania narzutowego Ziemledielije w pobliżu Charkowa. Jest to stosunkowo nowy system, którego pierwsze egzemplarze trafiły do sił zbrojnych na przełomie 2020 i 2021 roku. Ukraińcy alarmują, że taka metoda stawiania pól minowych stwarza szczególnie duże zagrożenie dla ludności cywilnej.

Mvs.gov.ua