Zasadnicza sytuacja na północy pozostaje bez zmian. Można wyróżnić trzy główne kierunku, którymi warto się najbardziej interesować: czernihowski, chersoński i donbaski. Brak kierunku kijowskiego to bynajmniej nie przeoczenie. Na północny zachód od stolicy Rosjanie są sukcesywnie spychani w tył i muszą sobie radzić z groźbą okrążenia, ale obie strony chyba pogodziły się już z faktem, że faktyczne zagrożenie Kijowowi od tamtej strony nie wchodzi w grę.

Widać wyraźnie, że obrońcy chcieliby wyprzeć najeźdźców z prawego brzegu Dniepru. Problemem jest jednak sam Chersoń – jak już wcześniej pisaliśmy, Ukraińcy będą się starali za wszelką cenę uniknąć bitwy o miasto, która oznaczałaby rzeź ludności cywilnej podobną jak w Mariupolu. Niestety nie za bardzo widać sposób, aby zmusić Rosjan do wycofania się z miasta. Drogę do takiego scenariusza mogłoby otworzyć całkowite odparcie najeźdźców w Donbasie, tak aby część oddziałów ukraińskich mogła zacząć kontrofensywę w kierunku południowym.
03.40: Zakończmy dobrymi wieściami z obwodu zaporoskiego. Ukraińcy wyzwolili tam dzisiaj dwie sąsiadujące ze sobą wsie – Małyniwkę i Połtawkę, leżące na wschód od Zaporoża i na północ od Berdiańska. Oznacza to, że prawdopodobnie wkrótce uda się odepchnąć Rosjan od pobliskiego miasta Hulajpołe, a potem być może również zażegnać na dobre niebezpieczeństwo grożące samemu Zaporożu. W tej ostatniej kwestii dużo jednak zależy od tego, czy wraz z Hulajpołem uda się utrzymać także leżące dalej na zachód miasto Orichiw.

Dobranoc.

03.21: Ukraińskie ministerstwo energetyki informuje, że w ciągu 24 godzin od południa 25 marca do południa 26 marca przywrócono dostawy energii elektrycznej do ponad 35,3 tysiąca odbiorców (w tym 14,4 tysiąca w obwodzie kijowskim) i dostawy gazu do 6050 odbiorców. Na dzień 26 marca ponad 1327 miejscowości w Ukrainie i ponad 863 tysiące konsumentów pozostawało bez prądu, a ponad 330 tysięcy konsumentów bez gazu.

01.59: I w tym samym temacie polecamy też wątek na Twitterze.01.55: W New Yorkerze opublikowano bardzo ciekawy artykuł o Daleepie Singhu, jednym z głównych projektantów druzgocących sankcji nałożonych na Rosję. Singh piastuje stanowisko zastępcy doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego i odpowiada za ekonomię międzynarodową.

01.40: Wieczorny raport sytuacyjny sztabu generalnego przyznao, że Rosjanie częściowo osiągnęli wyznaczone cele. Wprawdzie wbrew wcześniejszym doniesieniom Czernihów jeszcze nie jest odcięty, ale oddziały 41. Armii Ogólnowojskowej i 90. Dywizji Pancernej powoli domykają pierścień okrążenia. Na kierunku donieckim Rosjanie wciąż próbują nacierać w kierunku granic obwodów donieckiego i ługańskiego. Według najnowszej narracji Kremla opanowanie obu tych obwodów ma być głównym celem tak zwanej specjalnej operacji wojskowej. Aby rozwiązać problemy z logistyką na terytorium Ukrainy przemieszczono do dziewięciu batalionów zabezpieczenia materiałowo-technicznego. Na większości kierunków Rosjanie przechodzą do obrony albo – jeśli próbują atakować – są odpierani po doznaniu wysokich strat.

01.25: Wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków z głowicami termobarycznymi (vel ciężkie miotacze ognia) TOS-1A Sołncepiok ostrzeliwują cele w Kamjance w obwodzie charkowskim. Uderzenia pocisków nagrano zapewne z drona Orłan-10.

00.42: Informacje o drugiej minie morskiej na wodach Bosforu zdementowano jako fake news.

23.58: Tej nocy pod Awdijiwką w obwodzie donieckim – Rosjanie ponownie używają amunicji zapalającej na bazie prawdopodobnie nie białego fosforu (wbrew treści tweeta), ale raczej termitu w subamunicji głowic kasetowych. Pozycje ukraińskie pod Awdijiwką są intensywnie ostrzeliwane przez artylerię.

23.27: Według raportu dowództwa sił powietrznych za 26 marca zestrzelono tego dnia jeden samolot, dwanaście bezpilotowych aparatów latających różnych typów i pięć pocisków manewrujących.

W raporcie zwraca jednak uwagę co innego: Ukraińcy podkreślają, że atak pociskami manewrującymi na magazyn paliwa i Lwowskiej Fabryki Czołgów był sygnałem pod adresem odwiedzającego Polskę Joego Bidena (z czym trudno się nie zgodzić) oraz że nadszedł czas, aby Zachód przekazał Ukrainie samoloty bojowe… F-15, F-16 i F/A-18.22.38: Dzisiejszy atak na magazyn paliwa we Lwowie.

21.50: Iryna Wereszczuk, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, powiedziała, że 26 marca przez dziesięć uzgodnionych korytarzy humanitarnych ewakuowano 5208 osób.

20.31: Rosyjski Mi-24 w pobliżu Siewierodoniecka.

19.45: Według kijowskiej prokuratury obwodowej Rosjanie ostrzelali dziś miasto Bojarka w obwodzie kijowskim (południowo-zachodnie obrzeża stolicy). W rezultacie rannych zostało 4 cywilów, w tym dziecko. Uszkodzenia w infrastrukturze obejmuje wieżowce i domy prywatne, garaże i inne nieruchomości.

19.24: Burmistrz Lwowa informuje, że w wyniku nowych ataków na Lwów powstały znaczne szkody w obiektach infrastrukturalnych, ale domy mieszkalne nie zostały uszkodzone. Trwa gaszenie pożarów.

18.50: Ukraińcy niszczą rosyjski śmigłowiec Mi-8, który prawdopodobnie wykonał lądowanie awaryjne.18.33: Pod ambasadą rosyjską w Ułan Bator odbyła się dziś manifestacja antywojenna i proukraińska. Zwraca uwagę, że jedna osoba przyszła z flagą Buriacji – leżącej przy granicy z Mongolią republiki autonomicznej wchodzącej w skład Rosji.

18.21: Ukraińska 93. Samodzielna Brygada Zmechanizowana „Chołodnyj Jar” ogłosiła całkowite odbicie Trościańca w obwodzie sumskim. Miasta broniła ta sama „elitarna” 4. Gwardyjska Kantiemirowska Dywizja Pancerna orderu Lenina Czerwonego Sztandaru imienia J.W. Andropowa, o której pisaliśmy poniżej. Nieprzyjaciel wycofał się z miasta w pośpiechu, porzucając broń i amunicję.

18.12: Co najmniej jeszcze jeden rosyjski pocisk spadł na Lwów.

17.50: Z ekoparku w Charkowie ewakuowano… osiem kangurów.

17.36: Prawdopodobnym celem ataku na Lwów była wieża telewizyjna stojąca w pobliżu Kopca Unii Lubelskiej.17.18: Rosjanie zniszczyli w Mariupolu moździerz samobieżny BTR-3M2 kalibru 120 milimetrów, skonstruowany na podwoziu transportera opancerzonego BTR-3, który z kolei jest ukraińską wersją BTR-a-80. To dopiero drugi zweryfikowany przypadek zniszczenia wozu tego typu.

17.04: Rosyjskie T-72B3 na ulicy Trojićkiej w zachodniej części Mariupola.

16.55: Maksym Kozyćkyj potwierdził, że na Lwów spadły dwa rosyjskie pociski, a wskutek ataku rannych zostało pięć osób. Nie ujawnił przy tym, co było celem, ale podkreślił, że nie trafiono budynku mieszkalnego.

16.20: Luźne spostrzeżenie na marginesie wojny: ludzie przebywający w miejscach publicznych tuż obok Bidena są weryfikowani przez USSS, ludzie przebywający tuż obok Putina są funkcjonariuszami FSB.16.00: Szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Kozyćkyj potwierdza, że doszło do trzech eksplozji na terenie miasta (w leżącej na wschodzie dzielnicy Krzywczyce / Wełyki Krywczyci), i zaapelował o nieudostępnianie zdjęć.

15.51: Eksplozje we Lwowie.

15.45: Rosjanie zniszczyli pomnik w kształcie menory upamiętniający ofiary mordów na Żydach w Drobyćkym Jarze pod Charkowem.

15.24: Najprawdopodobniej do cieśniny dotarła tylko ta jedna mina, którą już zabezpieczono. Nie wiadomo, czy była to mina ukraińska czy rosyjska.

15.17: Na wodach Bosforu zauważono co najmniej jedną minę, która zdryfowała z Morza Czarnego. Turcja tymczasowo wstrzymała wszelki ruch w cieśninie, a marynarka wojenna i służby ochrony wybrzeża rozpoczęły patrolowanie szlaku w poszukiwaniu ewentualnych kolejnych min.15.03: Minister ds. rozwoju społeczności i terytoriów Ukrainy Ołeksij Czernyszow poinformował, że do tej pory w całym kraju zniszczonych zostało około 4500 domów, około 100 przedsiębiorstw, około 400 placówek oświatowych i 150 zakładów opieki zdrowotnej.

14.30: Tu jeszcze filmik pokazujący odpalenie pocisków przeciwlotniczych z Sewastopola.

14.05: Według brytyjskiego wywiadu Rosjanie będą chcieli unikać walk na dużą skalę w terenie zabudowanym, wobec czego planują dalej oblegać Charków, Czernihów i Mariupol, kontynuować ostrzał artyleryjski i bombardowania lotnicze, tak aby zminimalizować własne straty w ludziach. Może się wydawać, iż ocena ta nie jest całkowicie poprawna w kwestii Mariupola, ale kluczowe słowa to: na dużą skalę. Jeżeli „duża skala” ma oznaczać coś na podobieństwo działań w pierwszej wojnie czeczeńskiej – istotnie, Rosjanie unikają takiej sytuacji w Mariupolu. Zamiast tego stawiają na wyniszczenie miasta i jego ludności z bezpiecznego dystansu.

13.48: Służba wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony informuje, że w toku ewidencji czołgów trzymanych w stanie zakonserwowania w rezerwie w „elitarnej” 4. Gwardyjskiej Kantiemirowskiej Dywizji Pancernej orderu Lenina Czerwonego Sztandaru imienia J.W. Andropowa stwierdzono, iż spośród z dziesięciu wozów pancernych tylko jeden „jest mniej więcej w stanie operacyjnym”. Reszta jest całkowicie zdemontowana, skradziono urządzenia optyczne i elektronikę zawierającą metale szlachetne, niektóre z nich nie mają nawet silników.

To oczywiście sprawia, że nie może być mowy o wysłaniu czołgów na front w ramach uzupełniania strat. Według dostępnych informacji dowódca 13. Pułku 4. Dywizji popełnił samobójstwo.13.24: Na Lisiczańsk w obwodzie ługańskim spadł pocisk balistyczny systemu Toczka-U. Zarówno Lisiczańsk, jak i leżący po drugiej stronie Dońca Siewierodonieck ostrzelała także rosyjska artyleria rakietowa.

13.10: Ukrinform podaje, że w Czernihowie pozostało jedynie 40% jego przedwojennych mieszkańców – 120 tysięcy z 290 tysięcy. W mieście wciąż nie ma normalnego dostępu do energii elektrycznej, ale wodociągi wciąż działają.

12.55: Rosyjskie siły okupacyjne po trzech dniach walk wkroczyły do otoczonego wczoraj miasta Sławutycz w obwodzie kijowskim i zajęły szpital miejski. Następnie Rosjanie uprowadzili burmistrza Jurija Fomiczewa, ale zwolnili go kilka godzin później. Fomiczew oświadczył mieszkańcom, że okupanci będą poszukiwać broni ukrytej w Sławutyczu, a po zakończeniu tej procedury wycofają się poza granice miasta i pozostawią tylko punkt kontrolny.

12.37: Ukraińska minister gospodarki Julija Swyrydenko poinformowała, że 25 marca Ukraina otrzymała rekordową ilość pomocy humanitarnej – 10,3 tysiąca ton, o 50% więcej niż średnia z poprzednich dni. W poprzednich trzech tygodniach (4–24 marca) na Ukrainę dostarczono 134,5 tysięcy ton pomocy humanitarnej.

12.30: Rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dziś rano nad Sewastopolem prawdopodobnie ukraińskiego drona rozpoznawczego.

armyinform.com.ua