Swego czasu uczestniczyłem w systemie o nazwie „Świat Książki”. Rzecz polegała na tym, iż co jakiś czas trzeba było zamówić jakąś książkę (na niezgorszych warunkach zresztą). W praktyce u mnie wyglądało to tak, że żona albo dzieci zamawiały coś sobie – a ja zajmowałem się płatnością. Postanowiłem się w końcu zbuntować i wziąć coś dla siebie – tak stałem się na promocyjnych warunkach szczęśliwym posiadaczem tomu „Ten okrutny wiek” autorstwa Bogusława Wołoszańskiego.

Myślę, że autora nikomu nie trzeba przedstawiać. Znany jest on głównie z cyklu programów historycznych „Sensacje XX w” w naszej telewizji (swoją drogą szkoda, że już tego nie emitują – ale widocznie „Moda na sukces” czy inny chłam – przepraszam tych, którzy mają inne zdanie na ten temat – jest ważniejszy). Materiał tej ksiązki jest oparty właśnie na scenariuszach tej serii.
Co do samej książki, to gdy zacząłem czytać to już nie mogłem przestać! A czytać jest co: blisko 400 stron rzetelnej wiedzy popartej mnóstwem zdjęć. I co ważne, książka napisana jest przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego i nie nudzącym czytelnika. Czyta się to niemal jak powieść Clancy’ego lub Forsytha.
Jak sam tytuł wskazuje materiał obejmuje najważniejsze wydarzenia w minionym stuleciu: począwszy od genezy wybuchu I wojny światowej, poprzez rewolucje, II wojnę światową i zimną wojnę, po zamachy na Kennedych i konflikt wietnamski. Można tu również znaleźć bogate biografie najważniejszych postaci, które tworzyły ówczesną historię, m.in: Winstona Churchilla, Adolfa Hitlera, Franklina Delano Roosevelta czy Józefa Stalina. Jak napisał sam Autor w przedmowie: „…W tej książce znajdziesz … opis sensacyjnych wydarzeń rozgrywających się w gabinetach szefów rządów, kazamatach tajnej policji, sztabach wojsk i na polach bitew. Książka ta … zawiera 24 obrazy sensacyjnych wydarzeń, które zadecydowały o historii dwudziestego stulecia.” Mnóstwo przypisów i mini biografii pomaga zorientować się w przedstawianej tu materii. Niemal nie ma stron bez co najmniej jednej fotografii.

Jeśli chodzi o dokładniejsze przedstawienie zawartości, to zaczynamy od zamachu w Sarajewie, który doprowadził w końcu do wybuchu I Wojny Światowej, następnie przechodzimy do walki wywiadów podczas tejże wojny. Kolejne cztery rozdziały traktują o tematyce rosyjskiej: zamachy na Lenina i Trockiego, przedstawiają np. tow. Kirowa. Dalej mamy wojnę domową w Hiszpanii, czystki stalinowskie i szereg materiałów z okresu II Wojny Światowej (m.in. jest rozdział w całości poświęcony mojej ulubionej postaci – feldmarszałkowi Erwinowi Rommelowi). Końcowe rozdziały to już druga połowa wieku: polityczne rozgrywki o władzę w ZSRR, historia chińskiej bomby atomowej, zamachy na Johna i Roberta Kennedych, oraz Wietnam.
To by było mniej więcej tyle na temat zawartości tej pozycji. Myślę, że każdy interesujący się historią pasjonat powinien mieć ją w swojej biblioteczce. W każdym bądź razie na mojej półce książka ta zajmuje honorowe, należne jej miejsce. Jeszcze raz wszystkim ją serdecznie polecam.

Tytuł – „Ten okrutny wiek”
Autor – Bogusław Wołoszański
Wydawca – Świat Książki 2003
Cena – 39,90 zł
Stron – 383