Być może Tunezja stanie się pierwszym użytkownikiem lekkich samolotów uderzeniowych Textron AT-6 Wolverine. Amerykański Departament Stanu właśnie wyraził zgodę na sprzedaż temu państwu czterech samolotów oraz uzbrojenia i wyposażenia dodatkowego za maksymalną sumę 325,8 miliona dolarów.

Pakiet uzbrojenia, o które wnioskowała Tunezja, obejmuje między innymi 468 bomb Mk 81, 48 bomb Mk 82, 3290 rakiet APKWS i sześć karabinów maszynowych kalibru 12,7 milimetra. Do tego dochodzi kilkadziesiąt zestawów precyzyjnego naprowadzania bomb i zapalniki. Wyposażenie dodatkowe obejmuje między innymi dwa zapasowe silniki Pratt & Whitney PT6A-68D 1600 SHP, sześć głowic obserwacyjnych L-3 Wescam MX-15D, części zamienne, dokumentację techniczną, zaplecze szkoleniowe i części zamienne.

AT-6 Wolverine jest szturmową odmianą samolotu szkolno-treningowego T-6 Texan II. Ma dwuosobową kabinę z awioniką cyfrową i sześć węzłów na uzbrojenie o masie maksymalnej 680 kilogramów. Oba typy mają 85% wspólnych części. W październiku 2019 roku Amerykanie wyrazili zgodę również na sprzedaż Tunezji dwunastu T-6C, które zastąpią będące w tej chwili w służbie samoloty szkolne SF-260. Będą wykorzystywane do szkolenia pilotów w misjach przeciwpartyzanckich i patrolowaniu granic państwa.

AT-6 został stworzony z myślą o amerykańskim konkursie na lekki samolot szturmowy OA-X do wykorzystania w czasie konfliktów asymetrycznych przy wywalczonej dominacji powietrznej. Wobec znacznego ograniczenia amerykańskiego zaangażowania w Iraku i Afganistanie oraz skoncentrowaniu się na głównych rywalach jak Chiny i Rosja pomysł zakupu takich samolotów upadł. Amerykanie planują kupić jedynie trzy AT-6 do testów. W 2014 roku amerykanie wyrazili zgodę na eksport dwudziesty czterech AT-6 do Iraku, ale umowa nie została sfinalizowana.

Zobacz też: Defiant wreszcie lata

(defenseworld.net, dsca.mil)

Airwolfhound, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic