Zakończyła się trwająca cztery lata modernizacja fregaty holenderskiej marynarki wojennej Zr.Ms. De Zeven Provinciën. Na początku czerwca okręt wyszedł w morze z bazy Den Helder w rejs szkoleniowy mający sprawdzić zdolność załogi do bezpiecznego nawigowania i radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi, jak pożar, zalanie czy ratowanie człowieka za burtą.

Zr.Ms. De Zeven Provinciën jest pierwszym okrętem tego typu (określanym również jako typ LCF – Luchtverdedigings- en commandofregat, fregata przeciwlotnicza i dowodzenia), który przeszedł modernizację. W przyszłości podobne prace zostaną przeprowadzone na trzech pozostałych jednostkach tego typu: Zr.Ms. Tromp, Zr.Ms. De Ruyter i Zr.Ms. Evertsen . Wszystkie weszły do służby w pierwszej połowie pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku.

Fregaty typu De Zeven Provinciën mają za zadanie chronić zespoły okrętów przed zagrożeniami z wody i powietrza. Główne uzbrojenie stanowi czterdzieści pionowych wyrzutni rakiet Mk 41, z których można wystrzeliwać pociski woda–powietrze Evolved Sea Sparrow (ESSM) i SM-2 Block IIIA. Ponadto na okrętach znajdują się pomieszczania umożliwiające zainstalowanie sztabu dowodzącego dużymi operacjami morskimi i połączonymi.

W ramach modernizacji na okręcie zainstalowano radar Thalesa SMART-L, który jest przystosowany również do wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych w odległości do 2000 kilometrów przy równoczesnym zachowaniu możliwości dozoru powietrznego. Do współpracy z radarem planowano zakupić pociski SM-3 do zwalczania pocisków balistycznych. Do tej pory zakupu nie potwierdzono, ale dzięki łączom danych fregata może przekazywać dane z radaru na okręty US Navy czy na lądowe stanowiska tarczy antyrakietowej wyposażone w odpowiednie pociski.

Pociski ESSM zmodernizowano do standardu Block 2, a do 2024 roku okręty mają otrzymać również nowe pociski woda–woda, które zastąpią Harpoony. Dodatkowo zmodernizowano systemy obrony bezpośredniej Thales Goalkeeper CIWS, które w 2025 roku zostaną zastąpione nowym systemem. Ponadto od 2025 roku rozpoczną się dostawy nowych dział uniwersalnych 127/64 LW Vulcano kaliber 127 milimetrów produkowanych przez koncern Leonardo. Chociaż wiele wymienionych elementów zostanie zainstalowanych dopiero w przyszłości, obecna modernizacja pozwoli na ich szybszą integrację z okrętem.

Zobacz też: Dozbrajanie Zumwaltów

(navalnews.com)

Rijksoverheid