Stany Zjednoczone i Japonia przeprowadziły wczoraj u zachodnich wybrzeży Hawajów test pocisku rakietowego SM-3 Block IIA. Po raz pierwszy celem próby było zniszczenie nadlatującego pocisku balistycznego. Według źródeł amerykańskich test zakończył się powodzeniem. Udział w nim wzięli przedstawiciele amerykańskiej Agencji Obrony Antyrakietowej (MDA), japońskiego ministerstwa obrony oraz marynarze na pokładzie niszczyciela USS John Paul Jones.

Około 22.30 czasu lokalnego z poligonu rakietowego Pacific Missile Range Facility na wyspie Kauai odpalono pocisk balistyczny średniego zasięgu. Trajektorię lotu wystrzelonego celu zlokalizowano na radarze AN/SPY-1D(V). Załoga USS John Paul Jones, wyposażona w najnowszą wersję systemu Aegis – Baseline 9.C2 – wykryła i śledziła cel. Po jego zidentyfikowaniu odpaliła antypocisk SM-3 Block IIA, który zniszczył cel.

– Dzisiejszy test pokazuje pokonanie znaczącego etapu w rozwoju pocisku SM-3 Blok IIA – powiedział dyrektor MDA wiceadmirał Jim Syring. Dodał, że opracowana wspólnie przez rządy i przemysł obronny Japonii i Stanów Zjednoczonych broń jest niezwykle ważna dla obu państw i ma ostatecznie poprawić zdolność do obrony przed zagrożeniami ze strony pocisków balistycznych na całym świecie.

Uwzględniając wyniki wczorajszego testu, nadal sporządzane będą oceny rozwoju tego rodzaju uzbrojenia w celu jego poprawy. Wykorzystane do tego zostaną dane telemetryczne i inne uzyskane podczas próby na Hawajach. Przeprowadzony wczoraj test był pierwszym z udziałem okrętu marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych wyposażonego w system walki Aegis. Wersja pocisku Block IIA ma mieć zasięg zwiększony z 700 do 2500 kilometrów i zwalczać cele na wysokości 1500 kilometrów, trzy razy większej niż Block IB. SM-3 Block IIA ma być gotów do służby w roku 2018.

Pierwsze próbne odpalenie pocisku SM-3 Block IIA nastąpiło w czerwcu 2015 roku

(mda.mil, breakingdefense.com)

materiały prasowe Raytheona