Nie tylko najnowocześniejsze myśliwce F-35 mogą mieć wbudowane układy diagnostyczne i współdziałać z oprogramowaniem, które samo zamawia do nich części zamienne. Siły zmechanizowane amerykańskiej piechoty morskiej najwyraźniej pozazdrościły lotnictwu systemu ALIS. Podobne rozwiązanie zainstalowały próbnie na dwudziestu ze swoich pojazdów.

Urządzenia przewidujące zużycie lub awarię kluczowych podzespołów silnika zamontowano jesienią. Wśród samochodów wybranych do testów są między innymi wytwarzane przez Oshkosh Defense ciężarówki MTVR i ciągniki siodłowe LVSR. Choć na rynkach komercyjnych, zwłaszcza aut luksusowych lub zasilanych energią elektryczną, funkcje takie znane są od dawna, w piechocie morskiej jest to nowość.

Plan testowania czujników zakończy się bieżącego lata. Specjaliści sprawdzą, na ile trafne są generowane przez system komunikaty. Jeśli wyniki okażą się prawidłowe, marines podłączą pojazdy do większego łańcucha logistycznego, w którym części zamienne będą zamawiane przez internet bez udziału człowieka, produkowane na drukarkach 3D i wysyłane z wyprzedzeniem nawet do odległych potrzebujących ich jednostek.

Wcześniej części z reguły trafiały do miejsc przeznaczenia z opóźnieniem, co tworzyło zaległości i kolejki pojazdów oczekujących na naprawy. Dlatego jeden z członków zespołu innowacyjnego, podpułkownik Howard Marotto, określa tę zmianę jako odejście od pull logistics, tradycyjnej logistyki wiecznie nienadążającej za zapotrzebowaniem, do push logistics, czyli takiej, która nieznacznie je wyprzedza.

Warto przy okazji wspomnieć, że Korpus Piechoty Morskiej jako pierwszy z rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2016 zezwolił na wysłanie drukarek 3D na bliskie zaplecze pola walki. Dzięki temu żołnierze USMC zamiast długiego oczekiwania na dostawy będą mogli otrzymać na miejscu wiele potrzebnych drobiazgów – od elementów moździerzy po części zamienne do radiostacji.

Zobacz też: T-14 z drukarki 3D

(dodbuzz.com; na zdj. MTVR w wersji dla brytyjskich wojsk lądowych, jako ciągnik siodłowy z cysterną)

Oshkosh Defense