Jak poinformowali w środę 12 kwietnia przedstawiciele nigeryjskich służb porządkowych, między 26 a 27 marca udało się zapobiec atakom na ambasady Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w Abudży. Niedoszli zamachowcy powiązani są z Boko Haram.

Podczas obławy w stolicy zatrzymano pięciu mężczyzn podejrzewanych o przygotowywanie zamachów na zachodnie placówki dyplomatyczne. Wśród aresztowanych znaleźli się Isa Jibril, Jibril Jibril, Abu Omale Jibril, Halidu Sule oraz Amhodu Salifu. Służby z dużym prawdopodobieństwem stwierdziły, że zatrzymani mogą być członkami Boko Haram. Do podobnego zatrzymania doszło także w mieście Fika w stanie Borno, gdzie zatrzymano Adamu Dattiego również podejrzewanego o przynależność do grupy.

Dzięki długiej pracy operacyjnej udało się aresztować dwóch wysoko postawionych członków Frontu Obrony Muzułmanów w Czarnej Afryce (Ansaru). 4 kwietna zatrzymano Ahmeda Momoha i Al-Amina Mohammeda Jamina. Obaj mężczyźni są bliskimi współpracownikami Abu Uwaisa, regionalnego przywódcy Ansaru w stanach Kogi i Edo w centralnej Nigerii.

(africanspotlight.com)

AMISOM Public Information / Tobin Jones