Ministerstwo obrony narodowej Litwy poinformowało 18 lipca, że bojowe wozy piechoty Vilkas – jak nazwano w tym kraju niemieckie Boxery – biorą udział w intensywnych testach na niemieckich poligonach. Próby nadzorują eksperci producenta pojazdów, spółki ARTEC.

Dwa prototypy wykonano zgodnie z wymaganiami litewskich sił zbrojnych – wyposażone są bezzałogowe wieże Samson Mk II. O tym, że będą one stanowiły główne uzbrojenie osiemdziesięciu ośmiu litewskich Boxerów, zdecydowano w sierpniu 2016 roku.

Vilkasy uzbrojone są w trzydziestomilimetrowe działka i karabiny maszynowe kalibru 7,62 milimetra, a także wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR. Spółka ARTEC przekazała dwa prototypy litewskim wojskom lądowym miesiąc temu. Kołowe bojowe wozy piechoty pozostaną na niemieckich poligonach do końca 2019 roku. Tam też będą przechodzić testy odbiorcze. Pierwsze trafią do litewskich sił zbrojnych na początku 2021 roku.

Warto wspomnieć, że produkcja pierwszej partii wozów jest już w trakcie. Późniejsze pojazdy będą modernizowane po uwzględnieniu wyników testów prototypów. Próby mają pomoc producentowi w zidentyfikowaniu słabych punktów transporterów dla Litwy i usunięciu niedociągnięć technicznych przed rozpoczęciem produkcji seryjnej. W testach biorą udział specjaliści z litewskich sił zbrojnych, aby zdobyć doświadczenie w obsłudze i utrzymaniu wozów.

Poza tym w grudniu 2017 do Kowna dostarczono dwa Vilkasy w odmianie przeznaczonej do szkolenia kierowców. Wraz z początkiem 2018 roku rozpoczęto pierwsze kursy.

Zobacz też: Litwa potwierdza zainteresowanie pojazdami L-ATV

(kam.lt, armyrecognition.com)

materiały prasowe Rheinmetall Defence