Tajwański minister obrony Yen Teh-fa w wywiadzie udzielonym dziennikowi Liberty Times potwierdził, że trwają negocjacje w sprawie pozyskania myśliwców F-35 Lightning II. W rozmowie polityk wspomniał również o innych planach zbrojeniowych wyspiarskiego państwa.

Sprawa F-35 dla Tajwanu powracała w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie, jednak dopiero administracja Donalda Trumpa zaczęła czynić na tym polu coś więcej. Yen Teh-fa powiedział, że negocjacje cały czas trwają i nie można jeszcze udzielić zdecydowanej odpowiedzi. Minister nie ujawnił, zakup jakiej liczby myśliwców wchodzi w grę i czy będą to F-35A. Od pewnego czasu mówi się bowiem o kupnie F-35B.

Polityk podobnie nie udzielił odpowiedzi na pytanie o możliwość zakupu czołgów podstawowych M1 Abrams.

Dużo więcej powiedział natomiast na temat amerykańskiego wsparcia dla tajwańskich programów zbrojeniowych, w tym budowy rodzimego typu okrętów podwodnych. Współpraca na tym polu staje się coraz bardziej ożywiona dzięki pozarządowym organizacjom Taiwan-US Defense Business Forum i US-Taiwan Defense Industry Conference. W latach 2016–2017 łączny transfer technologii wojskowych z USA osiągnął wartość około 7 miliardów dolarów.

Zobacz też: Tajwan dementuje informacje o leasingu F-15

(ltn.com.tw)

USAF / MSgt John Nimmo Sr.