Królewskie Tajlandzkie Siły Zbrojne podpisały kontrakt z chińskim koncernem NORINCO na zakup czołgów podstawowych MBT 3000. Jest to pierwszy sukces eksportowy najmłodszego z chińskich czołgów.

Szczegóły kontraktu nie są jeszcze znane. Według IHS Jane’s umowa dotyczy zakupu dwudziestu ośmiu MBT 3000 za około 150 milionów dolarów. Z kolei według innych źródeł Tajlandia może docelowo kupić łącznie sto lub nawet sto pięćdziesiąt pojazdów. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że na początku bieżącego roku Bangkok planował przeznaczyć na zakup nowych czołgów nawet 255 milionów dolarów.

Tajowie zaczęli rozglądać się za nowym czołgami po tym jak Ukraina okazała się niezdolna do terminowego wywiązania się z dostaw T-84 Opłot-M. Wśród ewentualnych zastępców od początku za faworytów uznawano T-90 i MBT 3000, chociaż wymieniano także T-14 i południowokoreański K1A1. Nie  jest to pierwszy w ostatnim czasie duży chińsko-tajski kontrakt zbrojeniowy. W czerwcu 2015 Tajlandia zdecydowała się kupić trzy okręty podwodne typu 041.

Zobacz również: Promocja czołgów przez Internet

(thediplomat.com, fot. Saipan 11 na licencji  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International via Wikimedia Commons)

Saipan 11, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International