Konsorcjum EuroDASS, które produkuje zestaw urządzeń samoobrony Praetorian DASS (Defensive Aids Sub System) dla wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon, rozpoczęło prace nad nową generacją tego komponentu. Projektowi nadano nazwę Praetorian Evolution. Ma on zapewnić Typhoonowi możliwość działania w wielowarstwowych, sieciocentrycznych systemach obrony powietrznej.

Obecna generacja DASS w założeniu zapewnia Typhoonowi ochronę przed pociskami naprowadzanymi w podczerwieni i za pomocą radiolokatora. Zintegrowane czujniki i sprzęt zakłócający zwiększają ponadto świadomość sytuacyjną pilota i dają maszynie zdolność określaną jako digital stealth, czyli obniżenie poziomu wykrywalności za pomocą „sztuczek” elektronicznych. System sprawdził się w praktyce nad Libią i Syrią. Ma jednak ponad dwadzieścia lat (a sama jego koncepcja – trzydzieści) i wymaga głębokich zmian, aby przystosować go do współczesnych zagrożeń.

Praetorian Evolution ma zapewniać Typhoonowi nie tylko ochronę przed zagrożeniami. EuroDASS chce rozwinąć swój produkt także jako system walki radioelektronicznej o możliwościach ofensywnych oraz system zwiadowczo-rozpoznawczy (co ma obejmować także identyfikowanie i wskazywanie celów), aby usprawnić współpracę Typhoona z maszynami kolejnej generacji.

Ponadto Praetorian Evolution ma się cechować lepszym współczynnikiem koszt/efekt, łatwością wprowadzania dalszych modernizacji i uproszczonym wsparciem logistycznym. Wpisuje się to w ogłoszoną kilka miesięcy temu koncepcję Eurofighter Typhoon Long Term Evolution, w którą państwa uczestniczące w konsorcjum Eurofighter wstępnie zainwestowały blisko 54 miliony euro. Analizy w ramach LTE potrwają dziewiętnaście miesięcy w odniesieniu do płatowca i dziewięć miesięcy w odniesieniu do silnika.

DASS składa się z pięciu zestawów urządzeń widocznych na zewnętrznych powierzchniach płatowca. Są to: czujniki wykrywające opromieniowanie, czujniki wykrywające zbliżające się pociski, wyrzutniki flar i pasków aluminiowych pod skrzydłami, dwa zasobniki walki radiolektronicznej na końcówkach skrzydeł, a także zasobnik z celem pozorowanym Ariel, holowanym na stumetrowym przewodzie ze światłowodem i zdolnym działać przy prędkości do Mach 2.

W skład EuroDASS wchodzą przedsiębiorstwa Leonardo, Elettronica z Włoch, Indra z Hiszpanii i Hensoldt z Niemiec.

Zobacz też: MBDA opracowuje pocisk walki elektronicznej SPEAR-EW

(informacja prasowa)

Eurofighter Jagdflugzeug GmbH