Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż pocisków rakietowych Standard Missile 2 (SM-2) Block IIIC i wyposażenia towarzyszącego dla Kanady. Tamtejsze ministerstwo obrony wnioskowało o sprzedaż 100 pocisków i takiej samej liczby jednoprowadnicowych wyrzutni MK 13. Umowa o wartości szacunkowej 500 milionów dolarów obejmie również wsparcie techniczne i logistyczne. Pociski mają szansę wejść na uzbrojenie piętnastu nowych fregat rakietowych, które powstają w ramach programu Canadian Surface Combatant.

Według niepotwierdzonych obecnie wiadomości na wyposażenie CSC może trafić również system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Sea Ceptor, który wszedł do służby w brytyjskiej marynarce wojennej w maju 2018 roku. Pierwszym okrętem Królewskiej Marynarki Wojennej wyposażonym w nowy system została fregata typu 23 HMS Argyll.

Efektorem systemu Sea Ceptor są pociski CAMM – naprowadzane aktywnie radarowo, mające maksymalny zasięg 25 kilometrów. Odpalane są z pionowych wyrzutni, wykorzystując metodę „zimnego startu”. Zaprojektowano je w celu zwalczanie różnego rodzaju środków napadu powietrznego, w tym samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków latających i pocisków manewrujących.

Celem programu Canadian Surface Combatant – najdroższego programu zbrojeniowego w historii Kanady – jest zbudowanie piętnastu okrętów, które zastąpią w służbie fregaty typu Halifax i niszczyciele typu Iroquois. Pierwsza jednostka ma być dostarczona w połowie lat dwudziestych, ostatnia – pod koniec lat czterdziestych. Program nie jest jednak bezproblemowy. W czerwcu 2019 roku Yves Giroux, urzędnik odpowiedzialny za nadzór budżetowy (Parliamentary Budget Officer), przekazał informacje o wzroście kosztów do poziomu 70 miliardów dolarów kanadyjskich.

Budową okrętów zajmuje się przedsiębiorstwo Irving Shipbuilding z Halifaksu. Jednostki powstają na bazie fregat typu 26 oferowanych przez BAE Systems i Lockheeda Martina. Ciekawostką jest – o ile program nie dozna nieoczekiwanych cięć – że Kanada stanie się tym samym głównym użytkownikiem typu 26 na świecie. Będzie mieć ich więcej niż marynarki Wielkiej Brytanii i Australii. Pierwsza otrzyma bowiem tylko osiem fregat, druga zaś – dziewięć.

Zobacz też: Kanadyjskie okręty podwodne nie wyszły w morze w 2019 roku

(dsca.mil, janes.com)

BAE Systems