Rumunia jest liderem NATO pod względem stosunku pieniędzy wydawanych na zakupy uzbrojenia do całego budżetu obronnego państwa. Ponadto w 2017 roku znacząco podniosła wydatki obronne, zbliżając się do poziomu 2% produktu krajowego brutto.

Jedna trzecia w wydatków wojskowych przeznaczona jest na zakupy sprzętu. Jest to najlepszy wynik w NATO. Rumunia jest także liderem, jeśli chodzi o procentowy wzrost wydatków na wojsko rok do roku. W 2016 roku budżet rumuńskiego ministerstwa obrony wynosił 11,2 miliarda lei, a rok później było to już 16,3 miliarda. Wzrost o 5,1 miliarda oznaczał przyrost o 45%.

Chwaląc się tymi wynikami, ministerstwo obrony potwierdziło wypełnianie swoich zobowiązań w różnych obszarach działalności NATO, a dotyczących modernizacji i konsolidacji narodowego systemu obrony. Jest to wcielenie w życie postanowień z walijskiego szczytu NATO. Dzięki należytemu finansowaniu modernizacji sił zbrojnych Rumunia demonstruje, że jest przewidywalnym i godnym zaufania członkiem sojuszu.

Rumunia prowadzi w tej chwili wiele programów zbrojeniowych, a do najważniejszych z nich można zaliczyć wprowadzenie do służby samolotów wielozadaniowych F-16, zakup systemu przeciwlotniczego Patriot, podpisanie kontraktu na transportery Piranha V, przetargi na śmigłowce transportowe i szturmowe czy chęć pozyskania okrętu podwodnego.

(agerpres.ro)

USAF / SSgt. Kate Thornton