Rheinmetall przedstawił swoją propozycję modernizacji brytyjskich czołgów podstawowych Challenger 2. Niemiecki koncern podjął tym samym konkurencję z kierowanym przez BAE Systems zespołem Team Challenger 2.

Rheinmetall zamierza stworzyć innowacyjne rozwiązania dla armii brytyjskiej w oparciu o doświadczenia z kolejnych modernizacji Leopardów 2. Podobnie jak oferta BAE Systems również ta modernizacje ma koncentrować się na wymianie systemu kierowania ogniem oraz układów elektronicznych. Na pierwszy rzut oka największym atutem niemieckiej propozycji jest opcjonalna wymiana oryginalnej bruzdowanej armaty L30 kalibru 120 milimetrów na gładkolufową Rh 120 L55 wraz z dostawami nowoczesnej amunicji.

Oferta obejmuje również transfer technologii i włączenie brytyjskich firm do technicznego i logistycznego zabezpieczenia zmodernizowanych czołgów. Wśród brytyjskich partnerów wymienia się przedsiębiorstwa Supacat, Thales UK i BMT. Rheinmetall deklaruje również gotowość do rozciągnięcia współpracy technicznej i logistycznej na ciężarówki MAN, których brytyjskie siły zbrojne używają ponad siedem tysięcy.

(rheinmetall-defence.com; fot. Fiorellino, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0, via Wikimedia Commons)