Walczące z rządem Mjanmy mniejszości przeprowadziły 15 sierpnia skoordynowane ataki. Prestiżowym celem była jedna z ważniejszych akademii wojskowych, ale główne uderzenia skierowano w miejsca kluczowe z punktu widzenia chińskiego projektu Nowego Jedwabnego Szlaku.

Ataki przeprowadził Sojusz Północny (NAB), koalicja powstańczych ugrupowań ze stanów Szan, Kaczin i Rakhine (Arakan). Celem prestiżowym była Akademia Technologiczna Służb Obrony położona w mieście Pyin U Lwin w środkowej części kraju. Jest to główna szkoła techniczna mjanmańskich sił zbrojnych (Tatmadaw), szkoląca specjalistów między innymi z zakresu rozpoznania sygnałowego (SIGNIT) i cyberbezpieczeństwa.

Na obiekt spadł niekierowany pocisk rakietowy kalibru 107 milimetrów. Zginęła jedna osoba cywilna, jeden wojskowy został ranny. Szczegóły ataku nie są znane, ale powstańcom coś musiało się nie udać, gdyż siły bezpieczeństwa znalazły na przedmieściach co najmniej sześc gotowych do odpalenia pocisków.

Operacja na dużo większa skalę miała miejsce dalej na północ. We wczesnych godzinach porannych przeprowadzono serię skoordynowanych ataków w okręgu miejskim Nawng Khio, położonym na głównej drodze łączącej Mandalaj z granica Chińską. Do najcięższych walk doszło przy moście Goke Twin. Zginęło dziesięciu żołnierzy i policjantów, a sam most został uszkodzony. Całość strat sił rządowych w rejonie Nawng Khio wyniosła co najmniej piętnaście osób. Do ataków przyznały się wchodzące w skład NAB Narodowa Armia Wyzwolenia Ta’ang, znana najbardziej z akcji przeciwko producentom narkotyków, złożona z chińskiej mniejszości Armia Narodowego Sojuszu Demokratycznego Mjanmy i działająca w nadmorskim stanie Rakhine Armia Arakanu (AA).

Przypuszczalnie ataki na północy miały odciążyć mocno naciskaną przez siły rządowe Armię Arakanu. Po efemerycznym powstaniu Arakańskiej Armii Ocalenia Rohingja w roku 2017, która zdaniem części specjalistów mogła być akcją rządowych sił bezpieczeństwa, Tatmadaw skierował się ponownie przeciw AA. Od grudnia ubiegłego roku w Rakhine trwają ciężkie walki, tylko ostatnio spowolnione przez monsun. Symptomatyczny jest jednak fakt, że ogólnie główne walki, jak też ataki z 15 sierpnia, toczą się w rejonach istotnych z punktu widzenia Nowego Jedwabnego Szlaku. Stany Szan i Rakhine są bardzo istotne dla planowanego połączenia południowo-zachodnich Chin z Zatoką Bengalską.

Wojna domowa w Mjanmie (dawniej Birma) rozpoczęła się w roku 1948, ledwie trzy miesiące po uzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii. W toczonych ze zmienną intensywnością walkach mniejszości etnicznych z rządem centralnym zginęło do tej pory według różnych szacunków od 130 tysięcy do 250 tysięcy osób, kolejny być może nawet milion zostało uchodźcami.

Zobacz też: Beludżystańscy separatyści zaatakowali Chińczyków w Karaczi

(atimes.com, na zdjęciu: partyzanci z Armii Arakanu, materiał pochodzi z nagrania propagandowego)

standardowa licencjia Youtube